5 Days of Tyrol 2017Di. 11.07.2017 18:13
Results - Stage 2 Berger Alm WREcreated by OE2010 © Stephan Krämer SportSoftware 2017

 
Men 10 (30)2,1 km 75 m10 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11274Kuusinen TuomasSuunnistusmatkat13:490:00
2680Mühlbacher LukasNF Steiermark15:36+1:47
3876Meier LuisOL Amriswil16:00+2:11
4873Meier EricOL Amriswil16:20+2:31
5593Perktold DavidLK KOMPASS INNSBRUCK IMST17:03+3:14
61214Meizer JonasSPORTUNION Klagenfurt18:10+4:21
71415Takanen EetuVehkalahden Veikot18:11+4:22
8339Valentin FilipGöteborg-Majorna OK18:14+4:25
9187Vos AntoineC.O.Liège18:37+4:48
10767Adomaitis MykolasOK Klajunas18:42+4:53
11947Wittwer JannOLG Oberwil19:20+5:31
121219Angermann TobiasSPORTUNION Klagenfurt20:09+6:20
13454Hertin OlofIK Hakarpspojkarna20:13+6:24
14243Villar BasileCLUB OR. STRASBOURG EUROPE20:49+7:00
151218Zollner FelixSPORTUNION Klagenfurt22:11+8:22
16334Persson AxelGöteborg-Majorna OK22:25+8:36
17353Leire JonasGöteborg-Majorna OK22:34+8:45
181315Discher DavidTout Azimut Fameck22:57+9:08
19322Connor JamieForth Valley Orienteers23:49+10:00
20222Brisebois ColinCercle d'Orientation du Hainau25:07+11:18
211047Jansen NathanOmega25:49+12:00
221043Jansen ThomasOmega25:52+12:03
231056Verhaegen RikOmega25:54+12:05
241281Höbig FelixSV Bad Düben29:06+15:17
25601Lehtola LenniLuxembourg Orienteering Club30:08+16:19
261269Kuusinen KarriSuunnistusmatkat32:59+19:10
27571Madslien Ivar KleppaLillehammer orienteringsklubb45:20+31:31
 
751Skorpil MarekOk Bradamp
1075Adenstedt PeoOrienteering Klosterneuburgmp
1295Groeneveld OdinThe Hague Orienteering Runnersdns
 
 
 
Men 12 (23)2,1 km 95 m11 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11444Öhlund KalleIK Hakarpspojkarna13:120:00
2344Rosén LudwigGöteborg-Majorna OK13:58+0:46
3618Koponen RasmusLynx15:24+2:12
3857Helmersson RobinOK Tisaren15:24+2:12
5331Leire OlaGöteborg-Majorna OK16:11+2:59
6806Nilsson LinusOK Österåker16:14+3:02
71337Cionoiu DanielTV Coburg-Neuses16:20+3:08
81333Ritzenthaler LeoTSV Jetzendorf16:51+3:39
9799Gabs AugustOK MELFAR17:57+4:45
101170Neniškis MikusSelijas mežs OSK18:25+5:13
111441Moosmann FelixLK KOMPASS INNSBRUCK IMST18:55+5:43
12802Albinsson MalteOK Österåker20:37+7:25
13721Størmer-Antonsen SigurdNydalens Skiklub20:52+7:40
141171Pinne NaurisSelijas mežs OSK20:59+7:47
15463Grahn SimonIK Uven21:15+8:03
16738Mjosund LinusOC Hölmölä21:17+8:05
17397Roine VeetiHiidenkiertäjät21:25+8:13
181443Rass MaximilianLK KOMPASS INNSBRUCK IMST21:48+8:36
191392Hempel EmilUSV TU Dresden24:02+10:50
201206Potuznik ViktorSOS Jindrichuv Hradec24:44+11:32
21943Wittwer CédricOLG Oberwil27:06+13:54
22785Šoupa MartinOK Lokomotiva Plzen29:49+16:37
 
1073Ortiz Sánchez UlisesO-riéntatedns
 
 
 
Men 14 (39)2,8 km 55 m11 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1706Schilter JoschuaNWK Nordostschweiz18:290:00
2574Madslien Ole Gunnar KleppLillehammer orienteringsklubb18:58+0:29
3657Deubel JonasNaturfreunde Wien21:19+2:50
4622Koponen MatiasLynx21:21+2:52
5858Helmersson NoelOK Tisaren23:22+4:53
5316Goddard JamieForth Valley Orienteers23:22+4:53
7292Mattart AntoineEspoirs FRSO23:40+5:11
8458Öhlund MattiasIK Hakarpspojkarna24:13+5:44
9610Aaltonen TatuLynx24:40+6:11
10723Størmer-Antonsen MartinNydalens Skiklub24:46+6:17
111215Steinwender JakobSPORTUNION Klagenfurt25:20+6:51
12537Eger JohanKongsberg O-lag25:36+7:07
13414Carlsson AntonIF Hagen25:47+7:18
14748Hallner EricOckelbo OK26:10+7:41
15541Wollo Atle NikolaiKongsberg O-lag26:47+8:18
15113Hansson-Bånga AdrianAlfta ÖSA OK26:47+8:18
17540Loeken HalvorKongsberg O-lag27:35+9:06
181161Lipskis KristiansSelijas mežs OSK29:00+10:31
191182Essunger HannesSjövalla FK30:00+11:31
20106Champigny OlivierACA Aix Provence31:21+12:52
21529Langeggen ErlendKongsberg O-lag31:34+13:05
221445Koster FlavianFanclub Hubmann33:40+15:11
23190Vos LouisC.O.Liège34:26+15:57
24589Schnegg LeoLK KOMPASS INNSBRUCK IMST35:01+16:32
25465Grahn JacobIK Uven36:05+17:36
26287Amerijckx GaëlEspoirs FRSO39:37+21:08
27361Thonier TitouanGuyancourt Orientation 7843:43+25:14
28595Perktold BenediktLK KOMPASS INNSBRUCK IMST46:04+27:35
29638Berrien LouisMarseille Course Orientation49:43+31:14
30172Jacobsen-Gaski IsakBardu IL55:15+36:46
311126Engen DanielRaumar orientering57:11+38:42
321097Smilgajs JanisPlavinas75:34+57:05
 
129Frost EirikAlta Orienteringslagmp
1095Vitols HelmutsPlavinasmp
603Lehtola MatiasLuxembourg Orienteering Clubmp
689Ankjell Holmoey KasperNordreisa ILdnf
829Søgaard ChristopherOK Roskildednf
1232Zollner TobiasSPORTUNION Klagenfurtdns
nc289Derenne ThibautEspoirs FRSOdns
 
 
 
Men 16 (44)3,3 km 100 m17 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1178Elmblad AxelBredaryds SOK22:340:00
2456Hertin JoarIK Hakarpspojkarna23:23+0:49
3705Hutzli JanisNWK Nordostschweiz23:49+1:15
4395Viskari JuusoHiidenkiertäjät24:08+1:34
51177Krogsgaard Elias HingeSilkeborg OK24:46+2:12
61319Discher RomainTout Azimut Fameck24:48+2:14
7699Benz AndrinNWK Nordostschweiz26:22+3:48
8700Freuler FlorianNWK Nordostschweiz26:39+4:05
9217Arno SimonCercle d'Orientation du Hainau26:43+4:09
10460Öhlund EmilIK Hakarpspojkarna27:25+4:51
11849Isaksen FelixOK SNAB29:18+6:44
12655Buchholz TomMTK Bad Harzburg29:28+6:54
13290Amerijckx CédricEspoirs FRSO31:03+8:29
141243Kraft HenrikStjørdals-blink orientering31:29+8:55
151351Gray RyanUgly Gully Orienteers31:47+9:13
16186Gillet JustinC.O.Liège32:16+9:42
17346Hogedal ErikGöteborg-Majorna OK32:36+10:02
18648Stamer NilasMTK Bad Harzburg32:44+10:10
19712Sutter AndrinNWK Nordostschweiz33:27+10:53
20800Gabs JonasOK MELFAR34:58+12:24
21590Schnegg LorenzLK KOMPASS INNSBRUCK IMST36:20+13:46
22303Pajuoja OtsoEspoon Suunta36:42+14:08
23109Sandberg ElisAlfta ÖSA OK37:28+14:54
241156Lucijanovs RenarsSelijas mežs OSK38:05+15:31
251342Wassenius WilliamUddevalla Orienteringsklubb38:06+15:32
261229Steinwender MaximilianSPORTUNION Klagenfurt41:20+18:46
271195Šimek ŠtepánSOB Olomouc41:39+19:05
28293Van Aerschot AurélienEspoirs FRSO43:21+20:47
291417Markhus ToreVerdal OK43:59+21:25
30656Deubel JoergenNaturfreunde Wien45:11+22:37
311407Alvegran TeodorVästerås SOK46:21+23:47
32816Skaug SørenOK PAN Aarhus48:15+25:41
33484Werner BendegúzIndividuals/No club48:45+26:11
34585Schirmer FabianLK KOMPASS INNSBRUCK IMST48:48+26:14
35596Dialer DorianLK KOMPASS INNSBRUCK IMST50:15+27:41
36844Thaasti FrederickOK SNAB51:46+29:12
37422Holmberg JohanIF Hagen53:41+31:07
381347Melnikov MiroslavUfa-united67:15+44:41
39358Fauquant RiwalGuyancourt Orientation 7876:58+54:24
40830Søgaard PatrickOK Roskilde87:57+65:23
41258Poulain Julesco colmar103:32+80:58
 
128Frost GardAlta Orienteringslagmp
597Ambacher SimonLK KOMPASS INNSBRUCK IMSTmp
1391Hempel PaulUSV TU Dresdendns
 
 
 
Men 18 (31)3,6 km 180 m17 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1711Hutzli SilasNWK Nordostschweiz28:270:00
2425Bogren DanielIF Hagen30:21+1:54
3698Imhof JulianNWK Nordostschweiz31:10+2:43
4704Imhof LaurinNWK Nordostschweiz31:56+3:29
5412Carlsson MarcusIF Hagen35:38+7:11
6191Eyen GuillaumeC.O.Liège36:42+8:15
7503Pettersson EmilKarlskrona SOK37:00+8:33
8823Skaug MadsOK PAN Aarhus37:05+8:38
91256Nurmi MiikaSunO / Vaasan Suunnistajat37:35+9:08
10795Rindom Knudsen MortenOK MELFAR37:56+9:29
111307Weber Lasse FalckTisvilde Hegn OK39:40+11:13
121242Haugen Audun WanvikStjørdals-blink orientering40:23+11:56
131413Hakulinen SakuVehkalahden Veikot40:50+12:23
14228Vandeghinste GrégoireCercle d'Orientation du Hainau41:51+13:24
15393Roine LeeviHiidenkiertäjät42:03+13:36
16259Wack Arnaudco colmar42:35+14:08
17238Bestel ArnaultClub orientation Loisirs Etrec42:56+14:29
18416Holmberg CarlIF Hagen43:06+14:39
19453Hertin IsakIK Hakarpspojkarna44:15+15:48
20312Ruuhiala RoopeFIN-Hiisirasti44:22+15:55
21421Stomberg OscarIF Hagen45:08+16:41
221350Gray DanielUgly Gully Orienteers46:09+17:42
231309Helweg Lasse AugustTisvilde Hegn OK46:23+17:56
24811Jensen Jeppe Kejser DahOK PAN Aarhus47:50+19:23
25518Krogh Kasper LyngeKolding Orienterings Klub48:44+20:17
261025Hösli SamuelOLV Zug54:46+26:19
271168Lucijanovs AivarsSelijas mežs OSK55:42+27:15
28913Odermatt ThierryOLG Basel Oberwil64:18+35:51
29386Mattart JulienHermathenae Orientation SPA66:07+37:40
301169Luks Martinš FridisSelijas mežs OSK107:43+79:16
 
1120Strand Emil B.Raumar orienteringmp
 
 
 
Men 20 (8)4,9 km 215 m23 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1710Deininger LukasNWK Nordostschweiz44:040:00
2755Linder ArvidOK Hällen46:43+2:39
3410Brantner NiklasHSV Wiener Neustadt49:05+5:01
4756Moravec JakubOK Kamenice49:18+5:14
5912Odermatt BrianOLG Basel Oberwil49:27+5:23
6323Haugen Ole WanvikFREIDIG-Norway56:41+12:37
7772Jansson Järpling SimonOK Klemmingen57:15+13:11
 
473Barbosa Soares MuriloIndividuals/No clubdns
 
 
 
Men 21 Elite (45)5,0 km 255 m25 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1364Regborn MartinHagaby-Goif38:260:00
2365Kamstrup Hovind EirikHalden SK38:45+0:19
3629Lind WilliamMalungs OK Skogsmårdarna40:11+1:45
4435Soelberg AndreasIFK Göteborg40:16+1:50
5439Pajunen JereIFK Lidingö SOK40:46+2:20
6212Casal I Fernandez RogerCEColivenc41:06+2:40
7759Kettner VojtechOK Kamenice41:29+3:03
8440Bostrom Marten BIFK Lidingö SOK41:55+3:29
8275Bergander AndreasEksjö SOK41:55+3:29
10628Borjesson RickardMalungs OK Skogsmårdarna42:18+3:52
11715Zingg LucaNWK Nordostschweiz42:52+4:26
121000Schweizer TimonOLV Baselland43:17+4:51
13908Nilsson Simkovics ErikOLC Wienerwald43:20+4:54
14828Lindstam JacobOK Ravinen - Nacka44:00+5:34
15763Rusy TomasOK Kamenice44:29+6:03
16778Andersson JakobOK Linné44:53+6:27
17199Demeuse ClementC.O.Liège44:55+6:29
18760Kettner LukasOK Kamenice45:28+7:02
191271Heinonen EeroSuunnistusmatkat46:06+7:40
20885Hodel Thomasol norska46:15+7:49
21512Eriksson LudvigKils OK47:17+8:51
22855Andren OskarOK Tisaren47:24+8:58
23714Kreis ChristianNWK Nordostschweiz47:58+9:32
24391Tornroth JohanHestra IF49:51+11:25
25441Russell-Keely BryanIFK Lidingö SOK49:56+11:30
261128Wikstrom MariusRingsaker OK50:28+12:02
27707Zbinden TobiasNWK Nordostschweiz50:30+12:04
28669Stevens Georgenebstone52:38+14:12
29167Totusaus BenetBadalona Orientació53:56+15:30
30671Stevens Bennebstone55:00+16:34
31701Niethammer JanikNWK Nordostschweiz56:11+17:45
32437Netz DanielIFK Göteborg56:30+18:04
33685Iglesias UrtziNonStop Aventura56:35+18:09
34781Lind ErikOK Linné56:48+18:22
35928Hüsler StefanOLG Galgenen58:37+20:11
361022Crone MichaelOLV Zug59:19+20:53
37327Norin DanGävle OK60:51+22:25
38288Clapuyt FrancoisEspoirs FRSO64:52+26:26
39401Man Chi KinHong Kong Island Orienteering66:46+28:20
40469Polden Andreas GroeteidIL Gneist74:08+35:42
41551Rantala JyriKoovee76:58+38:32
42647Lin Kuan YuMoxina OK93:15+54:49
 
1467Binder MartinSPORTUNION Klagenfurtmp
600Haugereid Ove AntvordLøten Orienteringslagdnf
668Morla Vanrell JosepNavaleno-Odns
 
 
 
Men 21 Long (24)4,9 km 215 m23 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11018Borner JoëlOLV Zug43:010:00
2470Bergersen StianIL Tyrving44:02+1:01
3991Schalbetter RaphaelOLT SLOCH44:49+1:48
4363Persson JohanHagaby-Goif48:48+5:47
51037Hodel JulianOLV Zug49:16+6:15
61016Henggeler DanielOLV Zug51:23+8:22
7620Ojapalo JoonaLynx51:50+8:49
81248Alexandersson EmilStora Tuna OK53:16+10:15
9104Prosser HamishAbominable O-men54:21+11:20
101468Srubar MichaelMagnus Orienteering55:02+12:01
11283Nilsson SimonEksjö SOK55:36+12:35
12743Göbel FalkOC München56:46+13:45
13722Gullord Sondre SandeNydalens Skiklub57:15+14:14
14479Gasser BenediktOLV Luzern58:59+15:58
151081Tangen MortenOrienteringsklubben Moss62:26+19:25
161411Hakulinen NikoVehkalahden Veikot63:22+20:21
17960Brauchli StefanOLG St.Gallen/App.64:46+21:45
181470Euler-Rolle NikolausIndividuals/No club65:33+22:32
191124Strand Tor-Arve B.Raumar orientering66:49+23:48
20750Ruditis JurisOK Azimuts69:53+26:52
21887Nützi RogerOL Regio Olten70:08+27:07
22520Firaha DzmitryKölner OL-Team82:57+39:56
231426Kainzbauer PeterWAT89:58+46:57
241299Jäckle TobiasThurgorienta94:49+51:48
 
 
 
Men 21 Short (22)4,3 km 145 m18 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1880Schweizer OliverOL Amriswil44:020:00
21421Lassila JuhaVetelin Urheilijat45:52+1:50
3790Hammarström EmilOk Måsen47:30+3:28
4890Ravnan SigurdOL Toten-Troll48:35+4:33
5852Rasmussen RasmusOK SNAB49:42+5:40
61283Vogl RolandSV Mietraching51:07+7:05
71198Maag MagnusSøllerød OK51:12+7:10
81085Ramtvedt Eirik NæssetOslostudentenes Idrettsklubb O51:24+7:22
91079Knapp ChristianOrienteering Klosterneuburg54:00+9:58
10481Rosholm HenrikIndividuals/No club57:42+13:40
11892Staff MariusOL Toten-Troll59:01+14:59
12604Isaksen JonasLyngby OK64:22+20:20
131250Immervoll ChristopherSU Schöckl Graz67:53+23:51
141032Zahner RolandOLV Zug71:00+26:58
151053Nijst TinoOmega73:46+29:44
161477Koster LivioFanclub Hubmann80:01+35:59
17794Gydesen Carl ChristianOK MELFAR83:15+39:13
181305Spring PhilippThurgorienta84:13+40:11
19478Blassel NicolasIndividuals/No club95:22+51:20
20389Andersen RasmusHerning O-Klub103:55+59:53
 
335Gustafsson MatsGöteborg-Majorna OKdnf
268Poedras GwendalCourse d'Orientation Coeur d.Sdns
 
 
 
Men 35 (17)4,9 km 215 m23 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1926Zwiker RaphaelOLG Galgenen46:290:00
21285Heidrich HannesSV Robotron Dresden46:49+0:20
3927Zwiker DanielOLG Galgenen47:00+0:31
4428Petersson HåkanIFK Göteborg48:39+2:10
51107Mulder NicholasRand Orienteering Club51:45+5:16
6842Thern AndreasOK Skogshjortarna54:42+8:13
71103Cote-Jacques PhilippeRamblers59:35+13:06
8261Brambilla StefanoCO259:37+13:08
91108Botha EugeneRand Orienteering Club62:25+15:56
10859Dragowski PiotrOK! SPORT65:24+18:55
11390Andersen SørenHerning O-Klub66:59+20:30
12183Corvo Weinbach NicolásC.D. NAVARRA67:31+21:02
13381Mayeres PatrickHermathenae Orientation SPA68:31+22:02
14184Ozcoidi Arizmendi MikelC.D. NAVARRA80:48+34:19
15185Ardaiz Villanueva IñakiC.D. NAVARRA83:58+37:29
16247Peñaranda Marcos TomasCLUB RIOJANO DE ORIENTACION123:10+76:41
 
233Aubets RamonClub Orientació Berguedàmp
 
 
 
Men 40 (46)4,6 km 170 m22 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1813Rokkjær RenéOK PAN Aarhus38:220:00
2956Steinemann DenisOLG Säuliamt40:30+2:08
3430Hördegårdh JohanIFK Göteborg40:36+2:14
4879Meier CyrillOL Amriswil41:13+2:51
5324Wittberger GeorgFSPV Erste Bank43:05+4:43
6317Goddard RogerForth Valley Orienteers43:51+5:29
7739Ikäheimonen JariOC Hölmölä46:33+8:11
81253Vis IwanSud O Lux47:32+9:10
9254Poulain Antoineco colmar47:50+9:28
101280Bäßler SteffenSV Bad Düben48:32+10:10
11348Rosén HermanGöteborg-Majorna OK48:40+10:18
121091Sillien NicolasPégase CO50:54+12:32
13332Leire AndersGöteborg-Majorna OK51:27+13:05
14477Werner PéterIndividuals/No club51:28+13:06
15642Borras Ripolles JoanMontsant Orientació51:31+13:09
16856Persson MagnusOK Tisaren52:01+13:39
17193Gillet QuentinC.O.Liège54:15+15:53
18105Champigny LaurentACA Aix Provence54:24+16:02
19662Prokopetz BernhardNaturfreunde Kitzbühel56:12+17:50
20194Dhondt FrédéricC.O.Liège56:50+18:28
21676Harrison ShaneNelson Orienteering Club57:04+18:42
22831Søgaard AllanOK Roskilde57:32+19:10
23336Persson AndreasGöteborg-Majorna OK57:53+19:31
241277Derksen AndréSV Bad Düben58:16+19:54
25257Dalibard Nicolasco colmar58:59+20:37
26862Sedlak KrystianOK! SPORT59:13+20:51
27210Campbell JonathanCascade OC59:55+21:33
281176Poulsen Peter SindingSilkeborg OK60:01+21:39
291044Jansen KimOmega60:38+22:16
301314Discher Jean-MarcTout Azimut Fameck61:48+23:26
31340Valentin DanielGöteborg-Majorna OK62:05+23:43
32747Eklund MattiasOckelbo OK62:51+24:29
33387Mattart EricHermathenae Orientation SPA63:53+25:31
34730Sládecek PetrOB Rícany66:16+27:54
35164Mari PauBadalona Orientació68:55+30:33
361339Cionoiu GheorgheTV Coburg-Neuses74:14+35:52
37766Adomaitis RobertasOK Klajunas77:48+39:26
38492Basol AliIstanbul OR Spor Kululubu80:19+41:57
39946Wittwer RenéOLG Oberwil83:01+44:39
40626Axelsson DanielMålilla OK84:54+46:32
41994Bieri HanspeterOLT SLOCH85:38+47:16
42220Arno YvesCercle d'Orientation du Hainau101:44+63:22
431205Potuznik MartinSOS Jindrichuv Hradec117:28+79:06
 
602Lehtola JuhaLuxembourg Orienteering Clubdnf
1483Haider PhillipWATdns
740Mjosund AsgeirOC Hölmölädns
 
 
 
Men 45 (59)4,3 km 145 m18 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1369Virtanen AnttiHämeenlinnan Suunnistajat34:350:00
21203Filip LiborSOOB Spartak Rychnov n Knežnou36:26+1:51
3548Hågård HåvardKonnerud IL37:23+2:48
41258Karvonen MattiSuunnistusmatkat39:05+4:30
51239Haugen JakobStjørdals-blink orientering39:36+5:01
61270Lauri PekkaSuunnistusmatkat39:59+5:24
7948Schwind KlausOLG Ortenau40:03+5:28
8649Stamer JoachimMTK Bad Harzburg40:07+5:32
9834Gille PontusOK Roslagen40:39+6:04
10801Albinsson TomasOK Österåker41:31+6:56
111398Trimboy IgorValeri Team42:08+7:33
12409Brantner MartinHSV Wiener Neustadt42:25+7:50
13398Viskari JukkaHiidenkiertäjät42:53+8:18
14910Odermatt AlexOLG Basel Oberwil42:57+8:22
15457Öhlund BengtIK Hakarpspojkarna43:55+9:20
16615Tilli JuhaLynx44:18+9:43
17130Frost ThomasAlta Orienteringslag44:19+9:44
181188Lexen GertSkizunft Wiesbaden e. V.44:22+9:47
191210Unegg FranzSPORTUNION Klagenfurt44:50+10:15
20394Roine KajHiidenkiertäjät46:19+11:44
21754Januškevicius RegimantasOK Fortuna46:52+12:17
221152Martin PascalSCAPA NANCY ORIENTATION47:01+12:26
231175Krogsgaard KeldSilkeborg OK47:37+13:02
24611Aaltonen TeroLynx47:46+13:11
25817Nielsen Ebbe MøllerOK PAN Aarhus48:17+13:42
26320Connor BradForth Valley Orienteers48:43+14:08
27360Thonier BrunoGuyancourt Orientation 7848:49+14:14
281012Hess StefanOLV Zug49:10+14:35
291163Narels JurijsSelijas mežs OSK50:05+15:30
301057Jérôme VialardOPA Avignon50:09+15:34
31239Bestel ThierryClub orientation Loisirs Etrec51:33+16:58
32329López Descalzo BlasGODIH ALBACETE52:05+17:30
33569Kleppa TormodLillehammer orienteringsklubb52:44+18:09
34805Nilsson NiclasOK Österåker53:24+18:49
35846Thygesen MichaelOK SNAB55:24+20:49
36538Eger Per OivindKongsberg O-lag55:31+20:56
37639Berrien OlivierMarseille Course Orientation56:18+21:43
38307Sonesson HåkanFalköpings AIK OK57:55+23:20
391234Bogdanovs IgorsSRD SK58:59+24:24
40533Langeggen KnutKongsberg O-lag60:20+25:45
411352Gray BrentonUgly Gully Orienteers61:15+26:40
421181Essunger HenrikSjövalla FK61:36+27:01
43413Carlsson PerIF Hagen63:57+29:22
441155Krasovskis AigarsSelijas mežs OSK65:17+30:42
45783Šoupa KarelOK Lokomotiva Plzen65:41+31:06
46833Smedmark PatrikOK Roslagen69:47+35:12
47728Sramek PetrOB Rícany72:56+38:21
481104Valiquette MartinRamblers73:08+38:33
49355Fauquant Jean-MarieGuyancourt Orientation 7876:31+41:56
50226Gomrée YvesCercle d'Orientation du Hainau76:58+42:23
511244Kraft KyrreStjørdals-blink orientering79:08+44:33
52154Vermaut VincentASUB Orientation107:26+72:51
53486Kronhelm ThomasIndividuals/No club126:40+92:05
 
681Mühlbacher ThomasNF Steiermarkmp
157Robinson RichardASUB Orientationmp
1489Griffin RichardManchester and District O.C.dnf
952Müller ChristophOLG Rymenzburgdns
658Deubel DirkNaturfreunde Wiendns
1296Binsch OlafThe Hague Orienteering Runnersdns
 
 
 
Men 50 (75)4,0 km 135 m21 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1971Hanselmann DanielOLG Welsikon Neftenbach31:400:00
21308Weber Tim FalckTisvilde Hegn OK32:56+1:16
3240Villar ChristopheCLUB OR. STRASBOURG EUROPE33:33+1:53
4544Loeken SyverKongsberg O-lag34:11+2:31
5295Pyymäki LeoEspoon Suunta35:13+3:33
6933Jordi UrsliOLG Hondrich35:28+3:48
7693Theiss RobertNSV AMEL35:30+3:50
81114Partanen JuhaRasti-Hyry36:06+4:26
9566Magnusson UlfLeksands OK36:08+4:28
10798Knudsen PeterOK MELFAR36:32+4:52
11145Nymark ToreAskøy Orienteringslag36:53+5:13
12203Schrago GregoireCA Rosé36:57+5:17
13867Kamenicky JanOK99 Hradec Králové37:48+6:08
141403Alvegran AndersVästerås SOK38:27+6:47
151038Rubitschon UrsOLV Zug38:42+7:02
16142Balliot YvanANNECY SPORTS ORIENTATION38:47+7:07
17996Schweizer MarkusOLV Baselland39:15+7:35
18633Andersson NiclasMarkbygdens OK39:29+7:49
191492Friedl MartinNaturfreunde Wien39:51+8:11
20899Steinauer Michaelol.biel.seeland40:13+8:33
21688Skjoensfjell Trond-HenryNordreisa IL40:18+8:38
22452Hertin MichaelIK Hakarpspojkarna41:41+10:01
23502Pettersson AndersKarlskrona SOK41:44+10:04
241105Carlberg PerRånäs OK41:59+10:19
25979Schaffner MartinOLK Piz Hasi43:00+11:20
26294Hakulinen PekkaEspoon Suunta43:12+11:32
27966Lais PeterOLG Suhr43:50+12:10
281254Drygalski JoëlSud O Lux44:50+13:10
29432Johansson Lars GIFK Göteborg45:13+13:33
301321Vervoort KarlTROL Belgium45:44+14:04
31963Häfliger ChristianOLG Suhr47:14+15:34
32691Baert SergeNSV AMEL48:12+16:32
33284Olsson BengtEslövs friluftsklubb48:17+16:37
34839Kesa MargusOK Saule48:29+16:49
35522Vanebo Roger AndréKongsberg O-lag48:44+17:04
36847Isaksen KajOK SNAB48:47+17:07
371397Müller RicoUSV TU Dresden49:08+17:28
38545Kasin KolbjørnKongsberg O-lag50:10+18:30
391196Šimek RomanSOB Olomouc50:35+18:55
40248Ravenel Philippeco colmar51:36+19:56
41788Hammarström JohanOk Måsen52:24+20:44
42872Streuli FritzOL Amriswil52:36+20:56
43973Van De Riet GerritOLifant52:42+21:02
44524Eiken Terje UllaKongsberg O-lag52:46+21:06
45274Nordgren LarsEksjö SOK52:48+21:08
46466Grahn TorbjörnIK Uven53:07+21:27
47850Jensen NielsOK SNAB53:26+21:46
48162Darimont DidierASUB Orientation53:38+21:58
49792Gydesen TerkelOK MELFAR54:16+22:36
501077Adenstedt NikolausOrienteering Klosterneuburg55:53+24:13
511238Shved SergeiSRD SK56:22+24:42
521416Markhus SteinVerdal OK57:29+25:49
531422Olivestam CristianVimmerby Orienteringsklubb58:25+26:45
54204Marion Jean-ClaudeCA Rosé58:59+27:19
55771Jansson ArneOK Klemmingen59:33+27:53
561410Larsson MagnusVästerås SOK59:43+28:03
57181Elmblad MicaelBredaryds SOK59:53+28:13
58796Gabs ThomasOK MELFAR61:04+29:24
59426Viinamäki HarriIF Hagen62:01+30:21
60252Legallais Jean-Lucco colmar62:16+30:36
61845Thaasti LarsOK SNAB66:41+35:01
62127Livdans VilisAlnis72:19+40:39
63868Bach UffeOK-djurs73:37+41:57
641401Wiest Stig Henning MaaVang Orienteringslag75:06+43:26
651494Wohlmuter MarkusHSV Absam Orientierungslauf80:38+48:58
66519Bouwman JanKölner OL-Team82:13+50:33
67223Brisebois Jean-PolCercle d'Orientation du Hainau83:48+52:08
681015Hösli MartinOLV Zug87:06+55:26
691491Sieve MarcoOLK WIGGERTAL89:39+57:59
 
170Jacobsen Fred ArneBardu ILmp
539Wollo AtleKongsberg O-lagmp
375Yli-Eerola EsaHämeenlinnan Tarmomp
623Mingaleev AlbertMagnitdns
121Ferrer CarlesALIGOTSdns
1298Wenk MartinThurgorientadns
 
 
 
Men 55 (78)3,8 km 110 m18 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11343Wassenius AxelUddevalla Orienteringsklubb34:010:00
2298Markki TapioEspoon Suunta35:26+1:25
3511Sacher Martinkilroy36:35+2:34
41185Zvaigzne Edmunds GvidoSKIO Latvia36:52+2:51
5903Bruegger JosephOLC Omström Sense37:13+3:12
61323Schmidt HakanTrollhättans SOK37:15+3:14
71249Pacher HannesSU Schöckl Graz37:26+3:25
81311Bor AlexTitan37:35+3:34
91115Partanen TimoRasti-Hyry38:24+4:23
101129Gullikstad PetterRøros IL38:37+4:36
111357Aeschlimann UluULU`S REISEWELT39:22+5:21
121130Schjølberg TerjeRøros IL39:25+5:24
13417Holmberg LarsIF Hagen39:41+5:40
14103Prosser IanAbominable O-men39:43+5:42
15982Pel ChristophOLK WIGGERTAL40:40+6:39
16891Staff Nils HaraldOL Toten-Troll42:14+8:13
171131Hansen Øyvind RogerRøyken orienteringslag42:37+8:36
181004von Gaza HorstOLV Uslar42:56+8:55
191355Wetzstein ClaudioULU`S REISEWELT43:12+9:11
20980Lenherr PeterOLK Rafzerfeld43:17+9:16
21978Höck ZihlmannOLK Piz Hasi43:59+9:58
22985Willimann BeatOLK WIGGERTAL44:03+10:02
23568Haverstad Ingemar JanssonLierbygda o-lag44:18+10:17
24308Koster MartinFanclub Hubmann44:31+10:30
25914Sutter StefanOLG Bern44:37+10:36
26901Wyder RuediOLC Kapreolo44:54+10:53
27731Friessnig JoachimOC Fürstenfeld44:57+10:56
281265Kuusinen MikkoSuunnistusmatkat45:13+11:12
29338Edvardsen AsgeirGöteborg-Majorna OK45:35+11:34
30347Wallin UlfGöteborg-Majorna OK45:42+11:41
311294Thetford RogerThames Valley OC46:09+12:08
32419Stomberg StefanIF Hagen46:53+12:52
33554Jönsson MatsKorsnäs IF OK47:16+13:15
341341Deptula JerzyUczniowski Klub Sportowy ENERG47:48+13:47
341345Marat MudarisovUfa-united47:48+13:47
36373Järvinen JariHämeenlinnan Tarmo48:06+14:05
371312Kortchagin AlexanderTitan V.Salda48:11+14:10
381500Kradischnig GünterOLC Graz48:12+14:11
39408Kellner GerhardHSV Wiener Neustadt48:27+14:26
40810Jensen Per DahlOK PAN Aarhus48:38+14:37
41446Albinsson BjörnIFK Mora OK49:01+15:00
42374Linna AriHämeenlinnan Tarmo49:08+15:07
43974Pedersen LasseGöteborg-Majorna OK49:31+15:30
44490Daly KennethInterlopers49:41+15:40
45893Verberne OnnoOL Toten-Troll49:48+15:47
46444Pöyhönen JariIFK Lidingö SOK49:54+15:53
471396Hempel KlausUSV TU Dresden50:00+15:59
48311Ruuhiala MikaFIN-Hiisirasti50:23+16:22
491303Spring WilliThurgorienta50:27+16:26
501346Bayburin RaisUfa-united50:55+16:54
51497Sundelius StefanJärfälla OK51:07+17:06
52936Häny HansruediOLG Kölliken52:41+18:40
531006Drese WernerOLV Uslar53:18+19:17
53107Mannelqvist UrbanAlfta ÖSA OK53:18+19:17
551013Clerici PeterOLV Zug54:12+20:11
561197Konring BoSøllerød OK55:12+21:11
571267Hirvonen PetteriSuunnistusmatkat56:15+22:14
581424Antonsson KennethVimmerby Orienteringsklubb57:31+23:30
591122Engen KnutRaumar orientering57:40+23:39
60151Clapuyt PhilippeASUB Orientation57:46+23:45
61920Corrodi PaulOLG Dachsen58:22+24:21
62976Meier DanielOLK Argus59:34+25:33
63989Graber KonradOLT SLOCH60:40+26:39
641302Jäckle WernerThurgorienta64:58+30:57
651284Ansorge RonaldSV Robotron Dresden65:00+30:59
66878Seiterle MartinOL Amriswil65:12+31:11
671259Vainio KariSuunnistusmatkat65:44+31:43
68351Andersson MichaelGöteborg-Majorna OK66:52+32:51
69975Müller UrsOLK Argus67:33+33:32
701252Kalliany RainerSU Schöckl Orienteering69:31+35:30
711184Fekiac st JozefŠK VAZKA Bratislava73:38+39:37
72580Humpel ChristianLK KOMPASS INNSBRUCK IMST75:01+41:00
73784Pech JiriOK Lokomotiva Plzen87:14+53:13
74684Buchbinder MordechaiNivut ISOA91:05+57:04
75875Schweizer PeterOL Amriswil94:17+60:16
 
1335Arki HannuTurun Metsänkävijätmp
559Friestad BjørnKristiansand OKmp
1412Hakulinen JukkaVehkalahden Veikotdns
 
 
 
Men 60 (61)3,7 km 60 m20 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1403Josef HonesHSV Ried im Innkreis35:410:00
2135Juan AlainANCO38:11+2:30
31434Van Geldermalsen TedYarra Valley Orienteering Club38:14+2:33
41133Strandhagen TorgeirRøyken orienteringslag38:52+3:11
51101Heinonen Veli-MattiRajamäen Rykmentti O38:54+3:13
6863Behoun PavelOK99 Hradec Králové40:24+4:43
7752Skorpil MartinOk Brada40:51+5:10
8923Kohler HansruediOLG Dachsen41:05+5:24
91289Nurminen JoukoTampereen Pyrinto41:10+5:29
10906Peissard BernardOLC SKOG FRIBOURG41:23+5:42
11964Eichenberger DieterOLG Suhr41:29+5:48
121356Ballif PhilippeULU`S REISEWELT43:00+7:19
13143Bergersen LeifAsker Skiklubb43:20+7:39
14315Halvarsson TorbjörnFjärås AIK43:32+7:51
15902Rothweiler HeinzOLC Kapreolo43:46+8:05
161378Bühl HerbertULU`S REISEWELT44:48+9:07
17138Saarimäki IlkkaAngelniemen Ankkuri44:56+9:15
18579Dias ManuelLisboa OK45:11+9:30
19378Aerts Andréhamok45:51+10:10
20207Clement Jean FrancoisCA Rosé46:10+10:29
201102Ojapalo IlkkaRajamäen Rykmentti O46:10+10:29
221193Wahlström JanSnättringe SK46:19+10:38
231272Nyberg HenrySuunnistusmatkat46:42+11:01
24679Lang GottfriedNF Steiermark48:20+12:39
251292Gryaznevich MikhailThames Valley OC49:08+13:27
26489Daly RobertInterlopers50:03+14:22
27123Bodin Nils-OlofAlmby IK50:23+14:42
28177Andersson ArneBredaryds SOK50:28+14:47
291132Svanberg KjellRøyken orienteringslag51:02+15:21
301190Leakey AlanSLOW Luxembourg51:53+16:12
311083Johansson BerntOrientierungslaufclub Stubai52:07+16:26
32552Rantala JariKoovee54:31+18:50
33214Prudhoe PaulCentral Coast Orienteers54:43+19:02
341123Strand TorRaumar orientering55:52+20:11
35182Kaeser Peterbussola ok56:06+20:25
36635Seckler DanielMarseille Course Orientation57:33+21:52
371166Druvenieks AivarsSelijas mežs OSK58:26+22:45
381144Jaagus JaakSaku OK58:45+23:04
39221Dubois BernardCercle d'Orientation du Hainau59:41+24:00
401320Dubois Jean-LucTout Azimut Fameck59:53+24:12
411400Shpilier AndriiValeri Team59:59+24:18
42969Schefer UeliOLG Suhr60:05+24:24
43245Bottemer ChristianCLUB OR. STRASBOURG EUROPE62:43+27:02
44865Balcar AlesOK99 Hradec Králové62:47+27:06
45607Kottonen HannuLynx63:04+27:23
46133Vandeghinste EtienneAltair CO63:15+27:34
471068Zamperin EnzoOricuneo64:31+28:50
481153Alle PaulSCAPA NANCY ORIENTATION65:03+29:22
491082Ivansson JanOrientierungslaufclub Stubai65:41+30:00
50251Baguerey Gillesco colmar67:34+31:53
51496Pettersson KennethJärfälla OK70:24+34:43
521142Koppel ToomasSaku OK71:00+35:19
53499Keevend KalmerJOKA77:55+42:14
541119Sveen JanRaumar orientering81:57+46:16
55174Holmgren FredrikBergnäsets AIK85:03+49:22
56474Dürr ChristophIndividuals/No club87:19+51:38
 
1432Cox AndrewWaterford Orienteersmp
1189Roach DavidSLOW Luxembourgmp
954Wehrli PeterOLG Rymenzburgdns
838Mickevicius KarolisOK Sauledns
942Stucki HansOLG Oberwildns
 
 
 
Men 65 (50)3,7 km 75 m20 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11273Hyyrylainen RaimoSuunnistusmatkat36:030:00
21288Grankvist LarsTäby OK40:05+4:02
3101Rutz Felix3-Friends41:09+5:06
4888Schneider AloisOL Regio Wil42:58+6:55
5379Turku VesaHelsingin Suunnistajat/Ogeli45:06+9:03
6749Poncet Jean-PierreO'Jura45:34+9:31
7949Rahm WalterOLG Pfäffikon47:13+11:10
8578Skullman PelleLinköpings Orienteringsklubb47:22+11:19
9136Bernasconi GiorgioANCO47:56+11:53
10362Trøan TorHadeland OL48:29+12:26
111365Zingg FritzULU`S REISEWELT48:33+12:30
12965Nussbaum UrsOLG Suhr48:34+12:31
13400Sani MikkoHollolan Urheilijat -4649:52+13:49
141061Fontanari MauroOR Pergine49:58+13:55
15467Scholz RainerIK Vista50:12+14:09
16921Frei AlbertOLG Dachsen50:35+14:32
171086Ždanovs UldisOzons OK51:17+15:14
18264Rufer Fritzcorbus51:36+15:33
19659Hechl GeorgNaturfreunde Kitzbühel53:47+17:44
20881Leumann GeorgOL Amriswil54:44+18:41
21957Marti WalterOLG Skandia55:05+19:02
22870Meier MartinOL Amriswil56:08+20:05
23917Caluori ClaudioOLG Chur57:28+21:25
24905Hechl AntonOLC Schwaz57:34+21:31
25100Bretscher Ueli3-Friends57:35+21:32
261066Gobbi GianlucaOR Pergine57:39+21:36
27266Steiner Fritzcorbus57:46+21:43
28102Amsler Max3-Friends59:04+23:01
29677Saeger JeffreyNew England OC59:17+23:14
30256Makovicka Liborco colmar59:56+23:53
31871Graf ErnstOL Amriswil62:50+26:47
32263Wehrli Petercorbus69:29+33:26
33877Engeler FelixOL Amriswil70:45+34:42
341054Buytaert AntonOmega73:05+37:02
35627Axelsson LeifMålilla OK74:34+38:31
361140Transeth Per OveRøyken orienteringslag75:54+39:51
371111Malling CarlRanders OK76:29+40:26
38218Timmermans PaulCercle d'Orientation du Hainau78:13+42:10
39367Kristensson UlfHalmstad OK82:10+46:07
401070Pilati LucianoOricuneo83:52+47:49
411364Friedrich UrsULU`S REISEWELT85:20+49:17
421427Kainzbauer JosefWAT88:53+52:50
43746Vestbom StaffanOckelbo OK88:56+52:53
441049Talloen LucOmega96:38+60:35
45150Barbier GeorgesASUB Bruxelles101:33+65:30
46483Gilliver IanIndividuals/No club102:58+66:55
471420Lecoyer RégisVERVINS ORIENTATION117:26+81:23
 
1326Wallin BendyTrosabygdens OKmp
1382Fritschy PeterULU`S REISEWELTmp
514Piják VladoKOB Sokol Pezinokdns
 
 
 
Men 70 (35)2,9 km 110 m16 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1826Kanste PekkaOK Raseborg31:230:00
21373Brand HansruediULU`S REISEWELT34:07+2:44
31381Hauswirth UeliULU`S REISEWELT38:17+6:54
41368Baumgartner EdiULU`S REISEWELT38:22+6:59
51264Hyyrylainen JormaSuunnistusmatkat39:23+8:00
6937Meili HanspeterOLG Oberwil39:59+8:36
7718Buhré AndersNybro OK40:04+8:41
8326Eggli RolandFuersten OK Ettingen40:36+9:13
91393Conrad HelmutUSV TU Dresden41:25+10:02
10267Blankenhorn Maxcorbus41:33+10:10
11201Suter HansjoergCA Rosé41:47+10:24
12262Roth Andrécorbus42:29+11:06
131065Vivian GinoOR Pergine43:14+11:51
141023Moosberger KurtOLV Zug44:06+12:43
151383Wegmüller HeinzULU`S REISEWELT44:24+13:01
161361Luder ResULU`S REISEWELT44:47+13:24
171425Siegert ReinhardWAT45:06+13:43
181360Greminger HeiriULU`S REISEWELT45:13+13:50
191276Kern WilmarSV Bad Düben52:35+21:12
20385Rennotte GeorgesHermathenae Orientation SPA52:44+21:21
21377Vanderstraeten Vichamok54:52+23:29
22265Meier Viktorcorbus56:46+25:23
23916Pittet ErrolOLG Breitsee56:54+25:31
24406Glechner AlbertHSV Ried im Innkreis57:22+25:59
25625Karlsson Jan-UlfMålilla OK60:50+29:27
26958Siegenthaler FritzOLG Skandia62:15+30:52
271024Keller MoritzOLV Zug67:42+36:19
28896Keller Heinzol.biel.seeland68:06+36:43
29990Bieri WalterOLT SLOCH68:30+37:07
30925Zwiker PedroOLG Galgenen69:57+38:34
31556Intgroen MikeKOVZ71:35+40:12
32509Geudens BertKempische Orientatielopers75:27+44:04
 
970Broggia RuediOLG Welsikonmp
141Borger ÅkeAnkarsrums OKdnf
1207Huber KurtSPOBOdns
 
 
 
Men 75 (15)3,0 km 70 m18 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1664Wagner MaxNaturfreunde Linz55:420:00
21374Fiechter ChristianULU`S REISEWELT58:10+2:28
3962Huggler KlausOLG Stäfa58:40+2:58
41141Klawun Kendray Werner GeorgeSachsen-Marathon Dresden59:36+3:54
5232Blasco SergeCLUB ATHLETIQUE DE CONDAT61:09+5:27
61370Haldemann HeinzULU`S REISEWELT63:05+7:23
71090Rusanov PavelPARUS63:42+8:00
8682Hoch GerfriedNF Steiermark66:10+10:28
9487Gieldanowski SiegfriedIndividuals/No club80:39+24:57
10825Simonsen Hans JørgenOK PAN Aarhus80:46+25:04
11640White MichaelMole Valley OC138:24+82:42
12931Mulder PieterOLG Goldau164:04+108:22
13488Raths JuliusIndividuals/No club177:53+122:11
 
1033Keller FranzOLV Zugmp
1367Braun HansULU`S REISEWELTdns
 
 
 
Men 80 (6)2,3 km 30 m13 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11028Grüniger AugustOLV Zug31:140:00
21291Horn GerhardTGV Horn39:24+8:10
3505Lemnitzer EberhardKaulsdorfer OLV Berlin44:46+13:32
41376Humbel ValentinULU`S REISEWELT46:17+15:03
5665Fierlinger AdolfNaturfreunde Linz46:32+15:18
6560Kempf AdolfKTV Altdorf51:45+20:31
 
 
 
Women 10 (22)2,1 km 75 m10 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1536Eger MarteKongsberg O-lag16:370:00
2577Skullman EbbaLinköpings Orienteringsklubb18:25+1:48
31151Martin LauraSCAPA NANCY ORIENTATION18:34+1:57
41045Hillen KatoOmega19:26+2:49
51395Hempel LuiseUSV TU Dresden19:51+3:14
61525Foidl ElenaNaturfreunde Kitzbühel20:02+3:25
7388Mattart LouiseHermathenae Orientation SPA20:36+3:59
8392Roine MeeriHiidenkiertäjät21:33+4:56
9349Rosén WilmaGöteborg-Majorna OK22:49+6:12
101204Potuznikova AdelaSOS Jindrichuv Hradec24:55+8:18
111213Dareb KatharinaSPORTUNION Klagenfurt25:40+9:03
12822Skaug Signe MøllerOK PAN Aarhus25:47+9:10
13433Johansson ElinIFK Göteborg27:34+10:57
14461Öhlund SofiaIK Hakarpspojkarna28:53+12:16
15156Vermaut YsalysASUB Orientation29:51+13:14
16383Mayeres VioletteHermathenae Orientation SPA29:54+13:17
171040Hillen JanneOmega30:28+13:51
181050Verhaegen AnnabelleOmega30:44+14:07
19570Madslien Magnhild KleppaLillehammer orienteringsklubb32:28+15:51
201438Nijst KiaraOmega32:39+16:02
21318Connor EilidhForth Valley Orienteers33:52+17:15
22804Albinsson SigneOK Österåker36:55+20:18
 
 
 
Women 12 (24)2,1 km 95 m11 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1726Størmer-Antonsen SelmaNydalens Skiklub16:070:00
2608Aaltonen NelliLynx17:36+1:29
31134Hansen Nora ChristineRøyken orienteringslag17:58+1:51
4616Viskari SaanaLynx19:09+3:02
51533Foidl LeaNaturfreunde Kitzbühel19:12+3:05
61099Sture KristaPlavinas19:53+3:46
7840Thern StinaOK Skogshjortarna19:57+3:50
8434Hördegårdh SigneIFK Göteborg20:25+4:18
91074Adenstedt EmilyOrienteering Klosterneuburg20:51+4:44
10189Gillet MarieC.O.Liège21:21+5:14
11219Arno LouiseCercle d'Orientation du Hainau21:41+5:34
121167Krasovska DanielaSelijas mežs OSK22:34+6:27
131404Alvegran StellaVästerås SOK23:38+7:31
141224Winkler NicoleSPORTUNION Klagenfurt24:56+8:49
151231Winkler AnnikaSPORTUNION Klagenfurt26:51+10:44
16588Bonvicin BabetLK KOMPASS INNSBRUCK IMST29:39+13:32
171216Unegg ElenaSPORTUNION Klagenfurt31:17+15:10
181217Veitsberger MiriamSPORTUNION Klagenfurt38:51+22:44
19582Thurner SarahLK KOMPASS INNSBRUCK IMST40:17+24:10
20594Mark VanessaLK KOMPASS INNSBRUCK IMST41:03+24:56
211529Strauß MarenSV Hildesia Diekholzen42:37+26:30
22153Vermaut LilouASUB Orientation46:27+30:20
 
583Florian AnikaLK KOMPASS INNSBRUCK IMSTdns
532Langeggen AnitaKongsberg O-lagdns
 
 
 
Women 14 (35)2,6 km 65 m11 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1573Madslien Birgit Dorthea KLillehammer orienteringsklubb20:160:00
2306Sonesson ElsaFalköpings AIK OK20:35+0:19
31353Gray MikaelaUgly Gully Orienteers20:40+0:24
4117Ladänges ElinAlfta ÖSA OK21:32+1:16
5703Hubmann NinaNWK Nordostschweiz22:23+2:07
6241Villar AlixCLUB OR. STRASBOURG EUROPE23:33+3:17
7179Nylund TuvaBredaryds SOK23:45+3:29
8820Nielsen Marie MøllerOK PAN Aarhus24:43+4:27
9451Hertin EiraIK Hakarpspojkarna25:23+5:07
10116Sandberg EllaAlfta ÖSA OK26:39+6:23
111158Odzilevica LaineSelijas mežs OSK27:20+7:04
12356Fauquant MaiwennGuyancourt Orientation 7827:49+7:33
13124Bodin SofieAlmby IK29:15+8:59
14296Markki EmmiEspoon Suunta29:40+9:24
15111Östberg IrmaAlfta ÖSA OK29:57+9:41
161316Discher MarieTout Azimut Fameck30:36+10:20
171165Šicane AgateSelijas mežs OSK31:01+10:45
18673Harrison JohannaNelson Orienteering Club31:49+11:33
19370Virtanen ReetaHämeenlinnan Suunnistajat32:02+11:46
201405Alvegran AngelinaVästerås SOK32:44+12:28
211096Luksa ElizaPlavinas33:28+13:12
22675Harrison PaulinaNelson Orienteering Club34:09+13:53
23584Huter KatharinaLK KOMPASS INNSBRUCK IMST34:25+14:09
241092Cukanova AgitaPlavinas36:05+15:49
251098Langenfelde MartaPlavinas36:56+16:40
261116Sveen Anna AustadRaumar orientering38:28+18:12
27209Campbell AnnaCascade OC39:11+18:55
28621Viskari SiiriLynx40:42+20:26
291052Verhaegen LotteOmega41:30+21:14
301418Markhus TrudeVerdal OK45:08+24:52
311230Unegg MarleneSPORTUNION Klagenfurt49:24+29:08
321223Veitsberger CarinaSPORTUNION Klagenfurt49:38+29:22
33131Frost ErleAlta Orienteringslag49:40+29:24
 
843Thern EbbaOK Skogshjortarnamp
1226Angermann AnnaSPORTUNION Klagenfurtmp
 
 
 
Women 16 (29)3,0 km 70 m14 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1797Gydesen HedvigOK MELFAR28:550:00
2592Ennemoser LenaLK KOMPASS INNSBRUCK IMST30:39+1:44
31178Poulsen Nanna LysemoseSilkeborg OK31:12+2:17
4531Langeggen IngvildKongsberg O-lag31:27+2:32
5586Moosmann LisaLK KOMPASS INNSBRUCK IMST32:17+3:22
6697Geiger LadinaNWK Nordostschweiz33:57+5:02
7173Jacobsen-Gaski AnnaBardu IL34:09+5:14
81332Ritzenthaler KaylaTSV Jetzendorf34:14+5:19
9709Ott NoemiNWK Nordostschweiz35:14+6:19
101031Hess AndreaOLV Zug36:05+7:10
111409Larsson IdaVästerås SOK37:36+8:41
12279Bergander WilmaEksjö SOK38:28+9:33
13598Ennemoser LisaLK KOMPASS INNSBRUCK IMST38:40+9:45
14904Hechl AnnaOLC Schwaz38:56+10:01
15851Rasmussen RikkeOK SNAB39:00+10:05
16368Virtanen HetaHämeenlinnan Suunnistajat39:29+10:34
17291Herman LaurineEspoirs FRSO41:06+12:11
181306Nymark Tora AasheimTIF Viking42:28+13:33
19359Thonier FannyGuyancourt Orientation 7845:41+16:46
201211Unegg AnnaSPORTUNION Klagenfurt48:02+19:07
21612Tilli PauliinaLynx48:44+19:49
221030Moeri SerafineOLV Zug49:30+20:35
231162Luka Tabita TinaSelijas mežs OSK52:49+23:54
241164Pinne Laura NikolaSelijas mežs OSK56:18+27:23
251084Gleirscher NadineOrientierungslaufclub Stubai57:40+28:45
26286Fronhoffs GaëlleEspoirs FRSO72:04+43:09
271540Brugger SelinaNaturfreunde Kitzbühel91:27+62:32
 
1094Dauškane AleksaPlavinasdnf
424Bogren EricaIF Hagendnf
 
 
 
Women 18 (25)3,1 km 130 m15 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1696Deininger ElianeNWK Nordostschweiz27:580:00
2304Sonesson AlvaFalköpings AIK OK32:43+4:45
3702Aegler NoraNWK Nordostschweiz33:36+5:38
4535Eger HeleneKongsberg O-lag34:51+6:53
51179Poulsen Sara LysemoseSilkeborg OK35:43+7:45
6244Villar ZoéCLUB OR. STRASBOURG EUROPE37:32+9:34
7227Drygalski LucieCercle d'Orientation du Hainau40:01+12:03
81402Wiest Heidi ThereseVang Orienteringslag40:03+12:05
9215Arno LucieCercle d'Orientation du Hainau40:12+12:14
10632Waaler Linn MeiMåren OK40:14+12:16
11652Stamer SoliaMTK Bad Harzburg41:45+13:47
12527Vanebo AndreaKongsberg O-lag43:23+15:25
13575Paulsen Emma EithunLillomarka OL43:25+15:27
141001Wirz HannahOLV Baselland43:54+15:56
15765Jungåker RonjaOK Kåre45:11+17:13
16654Buchholz PiaMTK Bad Harzburg50:00+22:02
171174Krogsgaard Celine HingeSilkeborg OK50:01+22:03
181138Hansen Thea CharlotteRøyken orienteringslag52:39+24:41
19543Wollo SarahKongsberg O-lag54:09+26:11
20613Tilli HenriikkaLynx54:54+26:56
21848Isaksen AmandaOK SNAB56:57+28:59
22523Eiken Andrea WillkommeKongsberg O-lag59:28+31:30
23821Spanner KatrineOK PAN Aarhus61:15+33:17
24782Filipová TerezaOK Lokomotiva Pardubice61:38+33:40
251547Rass LisaLK KOMPASS INNSBRUCK IMST82:36+54:38
 
 
 
Women 20 (17)3,6 km 180 m17 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1717Mürner MarciaNWK Nordostschweiz36:380:00
21146Malmei HannahSandnes IL - Rogaland39:44+3:06
31027Borner SonjaOLV Zug41:06+4:28
4854Sølberg LineOK Tisaren42:36+5:58
5999Schweizer RominaOLV Baselland44:25+7:47
6546Økern Hågård MaikenKonnerud IL44:30+7:52
7708Künzi VeraNWK Nordostschweiz44:56+8:18
8526Eiken Anne WillkommenKongsberg O-lag45:24+8:46
91200Maag AstridSøllerød OK45:58+9:20
101553Petterson ElinIFK Göteborg46:48+10:10
11277Bergander GabriellaEksjö SOK47:37+10:59
121148Naesset Ingvild RamtvedtSarpsborg OL52:16+15:38
13147Nymark Tonje AasheimAskøy Orienteringslag56:24+19:46
141160Ivbule IevaSelijas mežs OSK63:17+26:39
151237Anijärv MerilinSRD SK84:38+48:00
 
819Spanner AnnaOK PAN Aarhusmp
1147Malmei VildeSandnes IL - Rogalandmp
 
 
 
Women 21 Elite (27)4,9 km 215 m23 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1476Bjorklund AmiliaSävedalens AIK45:330:00
2761Tepla KarolinaOK Kamenice46:17+0:44
3436Nurmi KirsiIFK Göteborg46:20+0:47
41233Polzer CarinaSPORTUNION Klagenfurt47:17+1:44
5695Jansson Haverstad MarenNTNUI47:59+2:26
6139Saarimaki HeiniAngelniemen Ankkuri48:27+2:54
7498Neumann KrystalJärla Orientering48:57+3:24
8909Nilsson Simkovics AnnaOLC Wienerwald49:54+4:21
9713Engeler RachelNWK Nordostschweiz51:29+5:56
9442Tervo SusannaIFK Lidingö SOK51:29+5:56
11735Mjosund KatjaOC Hölmölä52:01+6:28
12438Bostrom MatleenaIFK Lidingö SOK53:45+8:12
13764Pukite IritaOK Kapa53:48+8:15
14576Hammarstrom KajsaLinköpings Orienteringsklubb55:53+10:20
15211Gil Brotons EstherCEColivenc56:38+11:05
16513Skoog SannaKils OK57:03+11:30
17762Prochazkova MarieOK Kamenice57:22+11:49
18757Hlubuckova KristynaOK Kamenice58:38+13:05
19500Johansson FilippaJönköpings OK58:55+13:22
20716Faessler MirjamNWK Nordostschweiz59:24+13:51
21672Stevens Victorianebstone60:41+15:08
221555Bergander CeciliaEksjö SOK66:27+20:54
23643Huang YichingMoxina OK79:39+34:06
24860Slusarczyk KatarzynaOK! SPORT80:35+35:02
25161Robinson EleonoreASUB Orientation81:43+36:10
26758Kulhava EliskaOK Kamenice81:55+36:22
 
997Schweizer SalomeOLV Basellanddns
 
 
 
Women 21 Long (15)4,3 km 165 m22 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1619Ojapalo AnnaLynx48:300:00
2780Lindstam UlrikaOK Linné50:29+1:59
3724Sandvold Christine TurterNydalens Skiklub54:37+6:07
4694Maalen-Johansen IngvildNTNUI55:02+6:32
5861Wysocka MalwinaOK! SPORT56:17+7:47
6935Joggi MarianneOLG Kölliken59:47+11:17
71257Nurmi EllaSunO / Vaasan Suunnistajat61:20+12:50
8562Itkonen MariaLapin Veikot61:37+13:07
9471Ramtvedt Ane NaessetIL Tyrving64:31+16:01
10992Burkart KäthiOLT SLOCH70:02+21:32
11886Hochstrasser LisaOL Regio Olten71:51+23:21
121560Mesiarkinova KamilaMagnus Orienteering81:45+33:15
13237Bestel SandraClub orientation Loisirs Etrec84:42+36:12
14645Chuang PeichiMoxina OK91:16+42:46
15646Sie Wan-JyunMoxina OK93:27+44:57
 
 
 
Women 21 Short (39)3,1 km 130 m15 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11021Müller CorneliaOLV Zug34:090:00
2313Rosander CarinFinspångs SOK35:43+1:34
3553Lax SaraKoovee35:56+1:47
4271Adolfsson AgnesEksjö SOK38:14+4:05
5354Lundgren CamillaGöteborg-Majorna OK38:49+4:40
61240Haugen Sigrid WanvikStjørdals-blink orientering40:56+6:47
7278Bergander SaraEksjö SOK41:29+7:20
8352Vennerlund LindaGöteborg-Majorna OK43:49+9:40
91035Schifferle LiviaOLV Zug44:21+10:12
101127Engen LindaRaumar orientering44:45+10:36
111394Rickmeyer TinaUSV TU Dresden45:38+11:29
12837Brolin LindaOK Roslagen46:07+11:58
13468Arntzen MariellIL Gneist46:44+12:35
141026Müller GéraldineOLV Zug47:16+13:07
151088Pukite LauraOzons OK48:16+14:07
161093Znotina OlitaPlavinas50:25+16:16
171278Derksen AntjeSV Bad Düben51:16+17:07
181388Uhrová ZuzanaUniversitni Sportovni K. Praha52:09+18:00
19836Loechting CarolineOK Roslagen52:53+18:44
20485Dahlberg MalinIndividuals/No club53:12+19:03
211279Bäßler AnneSV Bad Düben53:29+19:20
22832Kvarnlöf OliviaOK Roslagen54:22+20:13
231429Pamlitschka ChristinaWAT55:21+21:12
24384Crettels LeslieHermathenae Orientation SPA55:42+21:33
25137Hodel EstellaANCO58:18+24:09
261121Austad StineRaumar orientering60:37+26:28
27206Marion AmandineCA Rosé62:39+28:30
281313Markova MarinaTitan V.Salda63:55+29:46
291017Pauli MurielOLV Zug67:21+33:12
301109Mulder StephanieRand Orienteering Club69:57+35:48
311235Vakrõõm TaisSRD SK70:48+36:39
32955Steinemann NicoleOLG Säuliamt75:49+41:40
33929Hüsler NadiaOLG Galgenen83:18+49:09
34310Ruuhiala SanniFIN-Hiisirasti83:59+49:50
35644Sie Wan-RuMoxina OK89:15+55:06
36202Ballaman AurélieCA Rosé108:43+74:34
37605Kück KarinaLyngby OK109:43+75:34
 
599Neuwirth AnikaLK KOMPASS INNSBRUCK IMSTdns
924Zwiker ChristineOLG Galgenendns
 
 
 
Women 35 (15)4,3 km 165 m22 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1333Persson HannaGöteborg-Majorna OK44:110:00
21371Diethelm GabrielaULU`S REISEWELT47:16+3:05
3769Zvinyte IngaOK Klajunas51:50+7:39
41110Botha MicheleRand Orienteering Club52:01+7:50
5768Adomaitiene IrinaOK Klajunas57:51+13:40
6687Ankjell TorunNordreisa IL58:56+14:45
71377Wyss UrsulaULU`S REISEWELT65:38+21:27
8686Rico CristinaNonStop Aventura67:36+23:25
9803Westbom CarolineOK Österåker77:53+33:42
10165Novoa SilviaBadalona Orientació79:01+34:50
11939Wittwer SilviaOLG Oberwil80:59+36:48
12246Perez Ramos MaicaCLUB RIOJANO DE ORIENTACION119:00+74:49
 
1225Dareb AndreaSPORTUNION Klagenfurtmp
1154Golubova IlanaSelijas mežs OSKdnf
667Hernández García RaquelNavaleno-Odns
 
 
 
Women 40 (28)3,9 km 130 m21 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1841Thern KarinOK Skogshjortarna41:340:00
2737Ikäheimonen TaruOC Hölmölä43:31+1:57
3427Hördegårdh IdaIFK Göteborg44:09+2:35
4572Madslien ValborgLillehammer orienteringsklubb44:20+2:46
5459Öhlund EvaIK Hakarpspojkarna45:38+4:04
61334Ritzenthaler KristinTSV Jetzendorf46:06+4:32
71202Filipová IvanaSOOB Spartak Rychnov n Knežnou48:46+7:12
8651Stamer EstherMTK Bad Harzburg49:41+8:07
9617Viskari TanjaLynx50:00+8:26
10431Stjernlöf Marie-LouiseIFK Göteborg52:20+10:46
11330Clevnert Leire AnnicaGöteborg-Majorna OK52:50+11:16
12995Bieri BettinaOLT SLOCH53:24+11:50
13208Campbell VictoriaCascade OC55:12+13:38
141349Gray MeredithUgly Gully Orienteers56:01+14:27
15341Rosén LottaGöteborg-Majorna OK56:11+14:37
16808Rokkjær Henriette KlosteOK PAN Aarhus60:43+19:09
17729Sramkova IvaOB Rícany63:24+21:50
18753Januškeviciene AstaOK Fortuna64:33+22:59
19429Johansson JennyIFK Göteborg68:21+26:47
20491Basol PinarIstanbul OR Spor Kululubu72:01+30:27
21787Šoupová JanaOK Lokomotiva Plzen73:19+31:45
22166Vidal PilarBadalona Orientació73:20+31:46
23674Harison KristinNelson Orienteering Club75:14+33:40
24786Pechova IvaOK Lokomotiva Plzen77:22+35:48
25216Timmermans JulieCercle d'Orientation du Hainau91:43+50:09
261080Fredh LindaOrienteringsklubben Moss100:29+58:55
27630Griffin ClareManchester and District O.C.105:19+63:45
 
884Konrad-Frey BirgitOL Kufsteindns
 
 
 
Women 45 (56)3,8 km 135 m19 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1366Alvmyren IngelaHalmstad OK39:100:00
2683Eithun MaritNittedal Orientering45:11+6:01
3934Schoch KatrinOLG Hondrich45:23+6:13
4550Jensen Birgit ØkernKonnerud IL45:46+6:36
5396Roine VirpiHiidenkiertäjät45:53+6:43
61058Miailhe PascaleOPA Avignon47:46+8:36
7205Godel AnneCA Rosé48:40+9:30
81005Von Gaza AnkeOLV Uslar49:06+9:56
9907Cejka KatiOLC SKOG FRIBOURG49:33+10:23
10423Bogren MariaIF Hagen49:55+10:45
11321Osborn BeccyForth Valley Orienteers50:09+10:59
121173Krogsgaard Heidi HingeSilkeborg OK50:42+11:32
13609Lehto SallaLynx50:51+11:41
14345Jodal MiaGöteborg-Majorna OK51:21+12:11
151137Skram ToneRøyken orienteringslag51:25+12:15
161003Drese EviOLV Uslar52:33+13:23
171180Poulsen Rikke LysemoseSilkeborg OK55:02+15:52
18242Villar IsabelleCLUB OR. STRASBOURG EUROPE55:23+16:13
19188Bastin FlorenceC.O.Liège56:45+17:35
201187Heyser-Ebbecke SilkeSkizunft Wiesbaden e. V.57:03+17:53
211076Adenstedt IngridOrienteering Klosterneuburg57:50+18:40
22637Berrien IsabelleMarseille Course Orientation57:53+18:43
231310Kunitskaya NataliaTitan58:08+18:58
24818Skaug AnneOK PAN Aarhus59:36+20:26
25614Tilli VirpiLynx60:11+21:01
26236Bestel FlorenceClub orientation Loisirs Etrec61:36+22:26
27911Odermatt UrsulaOLG Basel Oberwil61:57+22:47
281241Wanvik MetteStjørdals-blink orientering62:28+23:18
29528Eiken Barbara WillkommKongsberg O-lag65:23+26:13
30112Östberg MonikaAlfta ÖSA OK68:15+29:05
31534Eger KristinKongsberg O-lag69:40+30:30
321406Larsson CatarinaVästerås SOK70:08+30:58
33155Aughuet LaurenceASUB Orientation70:48+31:38
341390Hempel ChristineUSV TU Dresden71:25+32:15
351282Vogl KarinSV Mietraching71:47+32:37
361042De Grande AngeliqueOmega74:26+35:16
37305Sonesson HelenaFalköpings AIK OK74:32+35:22
381408Alvegran CamillaVästerås SOK76:45+37:35
39160Vandorpe ValerieASUB Orientation77:19+38:09
40650Buchholz TanjaMTK Bad Harzburg78:27+39:17
411020Hurschler SilviaOLV Zug80:46+41:36
421209Unegg ChristineSPORTUNION Klagenfurt81:26+42:16
43357Dherve GwenaelleGuyancourt Orientation 7881:53+42:43
44462Grahn AnnaIK Uven83:41+44:31
45110Bånga HelenaAlfta ÖSA OK86:52+47:42
461117Austad Anne-GreteRaumar orientering87:22+48:12
47328Herreros Valiente AnaGODIH ALBACETE90:00+50:50
481236Shved EllaSRD SK91:15+52:05
491245Kraft Ingeborg GurineStjørdals-blink orientering94:37+55:27
50663Wagner BirgitNaturfreunde Linz94:52+55:42
51152Revencu NicoleASUB Orientation126:33+87:23
 
420Stomberg AnnaIF Hagenmp
482Von Kronhelm KarinOk Måsenmp
725Størmer SiriNydalens Skiklubdnf
951Sieber MeieliOLG Pfäffikondnf
1297Groeneveld MiettaThe Hague Orienteering Runnersdns
 
 
 
Women 50 (66)3,9 km 120 m18 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1180Svensson CarinaBredaryds SOK38:120:00
21375Humbel RuthULU`S REISEWELT45:27+7:15
31263Koskivaara EijaSuunnistusmatkat46:54+8:42
41106Carlberg MarianneRånäs OK51:24+13:12
51087Bruvere IvetaOzons OK52:24+14:12
6504Pettersson EvaKarlskrona SOK52:31+14:19
7501Johansson AnnaJönköpings OK53:39+15:27
81201Maag IbenSøllerød OK53:48+15:36
91136Syversen IdaRøyken orienteringslag55:33+17:21
101145Haavardsholm MaritSandnes IL - Rogaland55:35+17:23
11171Gaski MargreteBardu IL58:02+19:50
12517Krogh Marianne LyngeKolding Orienterings Klub60:15+22:03
13224Nys GenevièveCercle d'Orientation du Hainau60:46+22:34
14555Jungåker LottaKorsnäs IF OK60:54+22:42
15835Kvarnlöf MariaOK Roslagen61:53+23:41
16146Aasheim ToveAskøy Orienteringslag62:33+24:21
171261Lassila PaiviSuunnistusmatkat62:50+24:38
181036Borner KathrinOLV Zug64:12+26:00
191325Edgren GunillaTrollhättans SOK64:21+26:09
201247Alexandersson IngridStora Tuna OK65:01+26:49
211300Wenk SusanneThurgorienta65:05+26:53
22894Staff VanjaOL Toten-Troll65:58+27:46
23972Van De Riet DunjaOLifant68:41+30:29
24126Livdane DainaAlnis69:21+31:09
25253Wack Isabelleco colmar69:23+31:11
261011Moeri PatriciaOLV Zug69:42+31:30
27250Makovicka Véroniqueco colmar71:15+33:03
28443Perneby ChristinaIFK Lidingö SOK71:19+33:07
29634Andersson HelenaMarkbygdens OK71:35+33:23
30918Büttiker IreneOLG Chur71:59+33:47
31299Pyymäki PirjoEspoon Suunta72:02+33:50
321113Partanen TuulaRasti-Hyry72:45+34:33
33125Bodin AnneAlmby IK73:29+35:17
341328Sundelin GiselaTry IL74:28+36:16
351324Schmidt NinaTrollhättans SOK74:35+36:23
36525Hetlevik ElisabethKongsberg O-lag75:03+36:51
371199Møller KirstenSøllerød OK75:58+37:46
381275Myllys LeenaSuunnistusmatkat76:34+38:22
39472Fuller SalmeIllawarra Kareelah77:04+38:52
40371Järvinen TuijaHämeenlinnan Tarmo77:08+38:56
41342Hogedal AnnikaGöteborg-Majorna OK77:28+39:16
42225Delitte BénédicteCercle d'Orientation du Hainau77:46+39:34
431358Wetzstein ClaudiaULU`S REISEWELT78:27+40:15
44195Renard FrançoiseC.O.Liège79:51+41:39
45455Hertin AnnaIK Hakarpspojkarna80:11+41:59
461304Schaltegger MargritThurgorienta81:07+42:55
471194Šimková HanaSOB Olomouc87:25+49:13
48510Vercaeren HildeKempische Orientatielopers89:30+51:18
49255Ravenel Véroniqueco colmar96:00+57:48
50114Östberg MaritaAlfta ÖSA OK99:25+61:13
51793Knudsen SusanneOK MELFAR100:49+62:37
521322De Meyer BettyTROL Belgium101:52+63:40
531287Ansorge SilkeSV Robotron Dresden102:39+64:27
54149Servais CorinneASUB Bruxelles104:04+65:52
55319Goddard DawnForth Valley Orienteers108:16+70:04
56285Olsson KerstinEslövs friluftsklubb109:40+71:28
57824Sørensen AnniOK PAN Aarhus116:07+77:55
58744Göbel HeikeOC München117:13+79:01
 
853Rasmussen LoneOK SNABmp
1585Petterson ChristinaSjövalla FKdnf
418Holmberg EwaIF Hagendnf
273Bergander CarinaEksjö SOKdns
900Hufnagel IngridOLA TSV Deggendorfdns
998Schweizer BarbaraOLV Basellanddns
770Jansson Järpling AnnOK Klemmingendns
897Jungo Marie-Anneol.biel.seelanddns
 
 
 
Women 55 (48)3,3 km 120 m17 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11423Olivestam AgnetaVimmerby Orienteringsklubb36:060:00
21389Lange VeronikaUSC Magdeburg37:46+1:40
31149Ramtvedt Anne ElisabethSarpsborg OL39:29+3:23
4606Kottonen AnnariittaLynx40:06+4:00
51385Daniel EditULU`S REISEWELT42:27+6:21
6889Ravnan IngridOL Toten-Troll44:27+8:21
7280Henriksson MonicaEksjö SOK45:00+8:54
8993Wyss AndreaOLT SLOCH45:01+8:55
9399Sani TuulaHollolan Urheilijat -4645:12+9:06
101348Bayburina DilyaUfa-united45:20+9:14
11898Egger Keller Barbaraol.biel.seeland46:06+10:00
12986Husner LilyOLK WIGGERTAL47:05+10:59
13922Kohler KäthiOLG Dachsen47:21+11:15
141336Sulavuori EijaTurun Metsänkävijät48:49+12:43
15337Edvardsen AnnieGöteborg-Majorna OK50:21+14:15
161112Jurvakainen TuijaRasti-Hyry51:31+15:25
171125Engen IdaRaumar orientering52:42+16:36
18977Lüscher SusanneStora Tuna OK54:08+18:02
19883Kogler MartinaOL Kufstein56:46+20:40
201139Syversen EvaRøyken orienteringslag57:51+21:45
211157Lukševica DaceSelijas mežs OSK59:50+23:44
22919Corrodi HeidyOLG Dachsen60:42+24:36
231428Pamlitschka HertaWAT61:59+25:53
241186Zvaigzne MuditeSKIO Latvia62:14+26:08
25789Hammarström PirkkoOk Måsen62:42+26:36
261002Schultze AndreaOLV Landshut63:18+27:12
27300Elfving MepaEspoon Suunta63:21+27:15
28176Andersson MariaBredaryds SOK64:37+28:31
291260Hirvonen EevaSuunnistusmatkat65:00+28:54
301255Nurmi MarittaSunO / Vaasan Suunnistajat65:58+29:52
31866Balcarova EvaOK99 Hradec Králové66:00+29:54
32158Duyck AnASUB Orientation66:16+30:10
33558Friestad Liv Bente HKristiansand OK67:00+30:54
34814Kejser MariannOK PAN Aarhus71:14+35:08
35159Govaerts BernadetteASUB Orientation73:34+37:28
361034Hösli AndreaOLV Zug76:38+40:32
371251Kalliany SusanneSU Schöckl Orienteering78:57+42:51
38350Gedin GunillaGöteborg-Majorna OK83:20+47:14
39235Garriga Sala AnnaClub Orientació Berguedà85:02+48:56
401183Fekiacová MáriaŠK VAZKA Bratislava90:08+54:02
41343Westberg Eva-LottaGöteborg-Majorna OK96:03+59:57
42372Lehto-Linna ArjaHämeenlinnan Tarmo97:43+61:37
43309Aarikka-Ruuhiala PäiviFIN-Hiisirasti97:47+61:41
44376Yli-Eerola IrjaHämeenlinnan Tarmo104:11+68:05
45134Choprix NoëlleAltair CO116:24+80:18
 
234Parera Suriñach NievesClub Orientació Berguedàmp
1592Ulfstedt IngridJärfälla OKmp
314Halvarsson MariaFjärås AIKdns
 
 
 
Women 60 (28)2,9 km 110 m16 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11078Knapp ElisabethOrienteering Klosterneuburg34:270:00
21268Lonka HennariikkaSuunnistusmatkat35:31+1:04
3567Haverstad HelgaLierbygda o-lag36:33+2:06
4864Behounova JirinaOK99 Hradec Králové37:43+3:16
51135Svanberg BjørgRøyken orienteringslag40:56+6:29
61192Leakey DianeSLOW Luxembourg43:29+9:02
7959Marti RitaOLG Skandia45:10+10:43
8144Christoffersen MayAsker Skiklubb45:50+11:23
9281Henriksson GunEksjö SOK46:15+11:48
10915Hofer MargrithOLG Breitsee46:26+11:59
111159Stagite DaceSelijas mežs OSK46:34+12:07
12175Holmgren AgnetaBergnäsets AIK48:18+13:51
13213Prudhoe JuliaCentral Coast Orienteers48:37+14:10
141172Zolberga DainaSelijas mežs OSK49:06+14:39
15953Plüss BrigittaOLG Rymenzburg52:38+18:11
16140Saarimäki HelenaAngelniemen Ankkuri53:00+18:33
17670Stevens Suenebstone55:56+21:29
181072Arnaudo OrnellaOricuneo56:02+21:35
191191Roach MaggieSLOW Luxembourg56:24+21:57
201317Colombi AnnaTout Azimut Fameck58:06+23:39
211301Vreni GublerThurgorienta60:29+26:02
221143Rennu HelleSaku OK60:46+26:19
231433Freemantle MargiYarra Valley Orienteering Club60:51+26:24
241100Ojapalo AnneliRajamäen Rykmentti O60:54+26:27
251063Hoffer SandraOR Pergine62:13+27:46
261150Bode VeronikaSC Melle 0367:53+33:26
 
636Barnier MireilleMarseille Course Orientationmp
1362Greminger HelenULU`S REISEWELTdns
 
 
 
Women 65 (25)3,0 km 70 m18 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11359Luder MariaULU`S REISEWELT46:340:00
2495Lundmark AnneJärfälla OK49:34+3:00
3581Eder HelgaLK KOMPASS INNSBRUCK IMST55:22+8:48
41293Gipsle InaraThames Valley OC56:42+10:08
51089Rusanova ElenaPARUS59:07+12:33
6692Vliegen ElisabethNSV AMEL60:02+13:28
7967Nussbaum MariettaOLG Suhr62:16+15:42
8944Krummenacher MonikaOLG Oberwil64:11+17:37
91384Fritschy FranziskaULU`S REISEWELT65:33+18:59
10678Karpinski JudithNew England OC66:51+20:17
11950Rahm BeaOLG Pfäffikon67:10+20:36
12380Turku KaijaHelsingin Suunnistajat/Ogeli67:41+21:07
13882Leumann HertaOL Amriswil67:45+21:11
14325Eggli MargritFuersten OK Ettingen68:42+22:08
15941Schlup DorisOLG Oberwil70:50+24:16
16557Roeling MonicaKOVZ75:57+29:23
17720Karlsson Marie-LouiceNybro OK80:33+33:59
18874Meier MonikaOL Amriswil80:59+34:25
191363Zingg RosmarieULU`S REISEWELT93:40+47:06
20198Séba-Poncelet AgnèsC.O.Liège99:04+52:30
211290Nurminen EijaTampereen Pyrinto105:31+58:57
221419Lecoyer AnnickVERVINS ORIENTATION105:56+59:22
231327Wallin BirgittaTrosabygdens OK107:34+61:00
 
1208Hofer ElsbethSPOBOdns
827Kanste HelenaOK Raseborgdns
 
 
 
Women 70 (13)2,3 km 30 m13 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11060Chiettini Maria CristinaOR Mezzocorona40:080:00
21340Birgitt MichelTV Jahn Wolfsburg41:26+1:18
3988Bieri RuthOLT SLOCH46:00+5:52
4231Blasco NicoleCLUB ATHLETIQUE DE CONDAT51:17+11:09
51369Brand EdithULU`S REISEWELT51:47+11:39
61380Haldemann MargritULU`S REISEWELT58:29+18:21
71379Braun CristineULU`S REISEWELT58:48+18:40
81399Kotlova LudmylaValeri Team62:06+21:58
9382Rennotte ManonHermathenae Orientation SPA66:45+26:37
10666Elfi WagnerNaturfreunde Linz74:51+34:43
 
932Mulder LizOLG Goldaump
163Deffense MoniqueASUB Orientationdns
1014Moosberger GerdaOLV Zugdns
 
 
 
Women 75 (6)2,0 km 30 m12 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1961Huggler EricaOLG Stäfa39:050:00
2405Roder UlrikeHSV Ried im Innkreis43:31+4:26
3506Lemnitzer ErikaKaulsdorfer OLV Berlin56:29+17:24
41266Mylly AiraSuunnistusmatkat59:51+20:46
51372Gübeli VroniULU`S REISEWELT64:42+25:37
 
1019Grüniger HildaOLV Zugdns
 
 
 
Open Short (61)3,0 km 70 m18 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11039Hillen TimOmega35:450:00
21625Müller ChristophOLG Rymenzburg42:53+7:08
3779Saeger SamanthaOK Linné43:43+7:58
4516Gulheim Bjørn SverreKolbotn & Skimt OL45:20+9:35
51631Schorlemmer TorbenBallerup OK46:38+10:53
6447Nilsson MartinIFK Mora OK48:44+12:59
7445Albinsson EmmaIFK Mora OK52:10+16:25
8653Buchholz SvenMTK Bad Harzburg52:15+16:30
9564Sølberg Ole GunnarLeik IL52:35+16:50
101041Kesselaers AnOmega53:52+18:07
11297Hakulinen LauraEspoon Suunta56:07+20:22
12122Bodin LinnéaAlmby IK57:46+22:01
131621Bergander SusanneEksjö SOK58:40+22:55
141246Magnusson FilipStora Tuna OK59:54+24:09
15521Pussak MarenKölner OL-Team60:36+24:51
161414Hakulinen TuijaVehkalahden Veikot61:14+25:29
17940Krummenacher KurtOLG Oberwil62:39+26:54
18120Lund Frode HalvorÅlgård Orientering65:56+30:11
19448Albinsson AnnaIFK Mora OK69:43+33:58
20807Nilsson LenaOK Österåker70:04+34:19
21565Sølberg Kristin LøhreLeik IL70:30+34:45
22791Hedström MarieOk Måsen70:47+35:02
23415Carlsson-Tell LenaIF Hagen72:28+36:43
24968Büchli KurtOLG Suhr73:40+37:55
251344Wassenius MarianneUddevalla Orienteringsklubb74:51+39:06
26475Hakulinen PaulaIndividuals/No club75:25+39:40
27115Sandberg Bengt-OlofAlfta ÖSA OK81:10+45:25
2816362Fransson AnnemarieVasaby OK82:51+47:06
29132Frost TonjeAlta Orienteringslag82:59+47:14
30197Séba VirginieC.O.Liège84:52+49:07
31192Frère IsabelleC.O.Liège87:36+51:51
32168Helweg JanniBallerup OK90:38+54:53
33542Loeken Mona DalegardKongsberg O-lag92:10+56:25
34507Boeck ThomasKaulsdorfer OLV Berlin92:40+56:55
351338Cionoiu MichaelaTV Coburg-Neuses92:52+57:07
361055Cox ClaraOmega93:49+58:04
371318Discher IsabelleTout Azimut Fameck94:56+59:11
381046Kesselaers PaulOmega99:38+63:53
39930Ilg KurtOLG Galgenen101:29+65:44
401624Cooper JennyBush n Beach111:42+75:57
41945Schlup FranzOLG Oberwil112:24+76:39
42508Boeck UteKaulsdorfer OLV Berlin113:26+77:41
431633Frederiksen Helle M.Ballerup OK115:11+79:26
44742Vogl FranziskaOC München119:24+83:39
451430Stangl ErnstWAT126:36+90:51
461628Cooper DonBush n Beach139:18+103:33
 
276Lundblad JoelEksjö SOKmp
987Husner AntonOLK WIGGERTALmp
1048Feys LieveOmegadnf
745Schröder BerndOC Münchendnf
1366Friedrich Marie JeanneULU`S REISEWELTdnf
411Kellner ClaudiaHSV Wiener Neustadtdnf
869Bach HelleOK-djursdnf
1354Ballif ChantalULU`S REISEWELTdnf
1431Cox AngelaWaterford Orienteersdnf
1071Cimnaghi ElisabettaOricuneodns
530Langeggen IreneKongsberg O-lagdns
249Baguerey Catherineco colmardns
1617Thurner ElisaIndividuals/No clubdns
938Stucki ElisabethOLG Oberwildns
624Mingaleev RuslanMagnitdns
 
 
 
Open Long (13)3,6 km 180 m17 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
116542Petterson RoineIFK Göteborg36:230:00
2515Bjørkelo KnutKolbotn & Skimt OL44:42+8:19
3563Rissanen JaakkoLapin Veikot44:58+8:35
41286Heidrich ElisabethSV Robotron Dresden53:49+17:26
51647Johansson KajsaJönköpings OK54:48+18:25
6148Nilsen AnneÅs-NMBU Orientering55:34+19:11
7464Grahn JohanIK Uven57:49+21:26
8480Hakulinen TeemuIndividuals/No club58:32+22:09
9983Pel CelineOLK WIGGERTAL74:57+38:34
101640Obsieger AlexaIndividuals/No club103:40+67:17
11407Wolf MarkusHSV Ried im Innkreis105:50+69:27
 
108Östberg MärithAlfta ÖSA OKdnf
1650Kronhelm NiklasUK Maserndnf
 
 
 
Beginners (41)2,1 km 75 m10 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11029Luther EliasOLV Zug17:290:00
2404Haider AnnaHSV Ried im Innkreis18:07+0:38
31222Unegg CorneliaSPORTUNION Klagenfurt18:46+1:17
41007Von Gaza EmilOLV Uslar19:12+1:43
5494Basol DenizIstanbul OR Spor Kululubu20:33+3:04
61669Samek DavidUniversitni Sportovni K. Praha22:21+4:52
71227Lachin MarilenaSPORTUNION Klagenfurt22:26+4:57
8493Basol KuzeyIstanbul OR Spor Kululubu23:58+6:29
91672Hördegardn EliseIFK Göteborg24:27+6:58
10812Rokkjær Mattias KlostergOK PAN Aarhus24:36+7:07
111228Memmer Anna LeaSPORTUNION Klagenfurt26:03+8:34
12200Piron CéliaC.O.Liège26:49+9:20
131674Krvarnlöf PatrikOK Roslagen27:20+9:51
1416612Chun Yoa LuIndividuals/No club27:52+10:23
151670Löchting ElisabethOK Roslagen29:20+11:51
161662Mühlbacher EliasNF Steiermark30:30+13:01
17741Mjosund RasmusOC Hölmölä30:43+13:14
18547Hågård Julie ØkernKonnerud IL31:00+13:31
19815Rokkjær Emil KlostergaarOK PAN Aarhus31:25+13:56
201220Mack ValentinaSPORTUNION Klagenfurt31:59+14:30
211212Memmer KonstantinSPORTUNION Klagenfurt32:02+14:33
221664Gille LenaOK Roslagen33:24+15:55
23734Ikäheimonen SagaOC Hölmölä33:52+16:23
24736Ikäheimonen FrejaOC Hölmölä34:04+16:35
25981Lenherr ThereseOLK Rafzerfeld35:42+18:13
261059Vialard LounaOPA Avignon36:06+18:37
271262Vainio RiittaSuunnistusmatkat36:55+19:26
28118Lund Veronica SunisaÅlgård Orientering37:12+19:43
291659David + LukasLK KOMPASS INNSBRUCK IMST40:03+22:34
30119Lund Therese AlisaÅlgård Orientering40:21+22:52
31196Séba MauriceC.O.Liège43:14+25:45
321221Memmer LilianSPORTUNION Klagenfurt45:39+28:10
33641White JaneMole Valley OC48:57+31:28
341673Campbell PeterCascade OC63:31+46:02
351668Stjernlöf EdvinIFK Göteborg77:14+59:45
361663Brisebois AuroreCercle d'Orientation du Hainau99:30+82:01
 
549Hågård Hans Mathias ØkeKonnerud ILmp
1118Bjørnstad TinaRaumar orienteringmp
16632Vangaza RobinOLV Uslarmp
719Karlsson KennethNybro OKmp
809Jensen Andrea Kejser DaOK PAN Aarhusdns