5 Days of Tyrol 2017Di. 11.07.2017 06:08
Results - Stage 1 Steinachcreated by OE2010 © Stephan Krämer SportSoftware 2017

 
Men 10 (29)1,3 km 15 m11 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11269Kuusinen KarriSuunnistusmatkat7:160:00
2873Meier EricOL Amriswil7:34+0:18
3876Meier LuisOL Amriswil7:43+0:27
4680Mühlbacher LukasNF Steiermark8:48+1:32
5339Valentin FilipGöteborg-Majorna OK9:17+2:01
6593Perktold DavidLK KOMPASS INNSBRUCK IMST9:19+2:03
7751Skorpil MarekOk Brada9:31+2:15
8187Vos AntoineC.O.Liège9:50+2:34
91214Meizer JonasSPORTUNION Klagenfurt10:01+2:45
10767Adomaitis MykolasOK Klajunas10:47+3:31
111274Kuusinen TuomasSuunnistusmatkat10:58+3:42
12454Hertin OlofIK Hakarpspojkarna11:01+3:45
13243Villar BasileCLUB OR. STRASBOURG EUROPE11:07+3:51
14334Persson AxelGöteborg-Majorna OK11:45+4:29
15947Wittwer JannOLG Oberwil11:55+4:39
161056Verhaegen RikOmega12:27+5:11
171218Zollner FelixSPORTUNION Klagenfurt13:13+5:57
18601Lehtola LenniLuxembourg Orienteering Club13:46+6:30
191315Discher DavidTout Azimut Fameck14:11+6:55
201219Angermann TobiasSPORTUNION Klagenfurt14:32+7:16
21322Connor JamieForth Valley Orienteers15:01+7:45
221281Höbig FelixSV Bad Düben16:18+9:02
23222Brisebois ColinCercle d'Orientation du Hainau17:16+10:00
24571Madslien Ivar KleppaLillehammer orienteringsklubb20:35+13:19
251047Jansen NathanOmega22:27+15:11
261043Jansen ThomasOmega22:30+15:14
271075Adenstedt PeoOrienteering Klosterneuburg23:01+15:45
28353Leire JonasGöteborg-Majorna OK23:22+16:06
 
1295Groeneveld OdinThe Hague Orienteering Runnersdns
 
 
 
Men 12 (22)1,8 km 20 m11 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11444Öhlund KalleIK Hakarpspojkarna7:440:00
2618Koponen RasmusLynx8:23+0:39
31333Ritzenthaler LeoTSV Jetzendorf8:25+0:41
4806Nilsson LinusOK Österåker8:36+0:52
5799Gabs AugustOK MELFAR9:03+1:19
61337Cionoiu DanielTV Coburg-Neuses9:11+1:27
7331Leire OlaGöteborg-Majorna OK9:55+2:11
8857Helmersson RobinOK Tisaren10:04+2:20
9721Størmer-Antonsen SigurdNydalens Skiklub11:17+3:33
101170Neniškis MikusSelijas mežs OSK11:34+3:50
11738Mjosund LinusOC Hölmölä12:30+4:46
12943Wittwer CédricOLG Oberwil13:10+5:26
131392Hempel EmilUSV TU Dresden13:14+5:30
141206Potuznik ViktorSOS Jindrichuv Hradec13:37+5:53
15802Albinsson MalteOK Österåker13:42+5:58
16785Šoupa MartinOK Lokomotiva Plzen14:59+7:15
171171Pinne NaurisSelijas mežs OSK18:24+10:40
18397Roine VeetiHiidenkiertäjät20:15+12:31
 
344Rosén LudwigGöteborg-Majorna OKmp
1441Moosmann FelixLK KOMPASS INNSBRUCK IMSTmp
463Grahn SimonIK Uvendns
1073Ortiz Sánchez UlisesO-riéntatedns
 
 
 
Men 14 (39)2,0 km 15 m13 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1292Mattart AntoineEspoirs FRSO8:280:00
2622Koponen MatiasLynx8:39+0:11
3748Hallner EricOckelbo OK8:57+0:29
4537Eger JohanKongsberg O-lag9:07+0:39
5458Öhlund MattiasIK Hakarpspojkarna9:09+0:41
6657Deubel JonasNaturfreunde Wien9:15+0:47
7316Goddard JamieForth Valley Orienteers9:21+0:53
8610Aaltonen TatuLynx9:22+0:54
8541Wollo Atle NikolaiKongsberg O-lag9:22+0:54
10723Størmer-Antonsen MartinNydalens Skiklub9:28+1:00
11574Madslien Ole Gunnar KleppLillehammer orienteringsklubb9:49+1:21
12529Langeggen ErlendKongsberg O-lag9:50+1:22
13589Schnegg LeoLK KOMPASS INNSBRUCK IMST9:56+1:28
14287Amerijckx GaëlEspoirs FRSO10:03+1:35
151182Essunger HannesSjövalla FK10:04+1:36
16733Prutsch JoelOC Fürstenfeld10:12+1:44
17858Helmersson NoelOK Tisaren10:13+1:45
18361Thonier TitouanGuyancourt Orientation 7810:15+1:47
191215Steinwender JakobSPORTUNION Klagenfurt10:21+1:53
20540Loeken HalvorKongsberg O-lag10:25+1:57
21113Hansson-Bånga AdrianAlfta ÖSA OK10:27+1:59
22106Champigny OlivierACA Aix Provence10:42+2:14
231445Koster FlavianFanclub Hubmann10:55+2:27
241161Lipskis KristiansSelijas mežs OSK10:59+2:31
25129Frost EirikAlta Orienteringslag11:00+2:32
26595Perktold BenediktLK KOMPASS INNSBRUCK IMST11:43+3:15
27190Vos LouisC.O.Liège13:14+4:46
281095Vitols HelmutsPlavinas14:50+6:22
29172Jacobsen-Gaski IsakBardu IL15:26+6:58
30414Carlsson AntonIF Hagen18:21+9:53
311097Smilgajs JanisPlavinas19:31+11:03
32603Lehtola MatiasLuxembourg Orienteering Club21:53+13:25
331126Engen DanielRaumar orientering22:38+14:10
 
638Berrien LouisMarseille Course Orientationmp
689Ankjell Holmoey KasperNordreisa ILmp
829Søgaard ChristopherOK Roskildemp
1232Zollner TobiasSPORTUNION Klagenfurtdns
465Grahn JacobIK Uvendns
nc289Derenne ThibautEspoirs FRSOdns
 
 
 
Men 16 (40)2,6 km 20 m15 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1456Hertin JoarIK Hakarpspojkarna9:370:00
2178Elmblad AxelBredaryds SOK10:00+0:23
3395Viskari JuusoHiidenkiertäjät10:24+0:47
4460Öhlund EmilIK Hakarpspojkarna10:28+0:51
5217Arno SimonCercle d'Orientation du Hainau10:41+1:04
61319Discher RomainTout Azimut Fameck10:59+1:22
7800Gabs JonasOK MELFAR11:01+1:24
8346Hogedal ErikGöteborg-Majorna OK11:06+1:29
9290Amerijckx CédricEspoirs FRSO11:20+1:43
10655Buchholz TomMTK Bad Harzburg11:49+2:12
111351Gray RyanUgly Gully Orienteers12:08+2:31
12656Deubel JoergenNaturfreunde Wien12:14+2:37
13849Isaksen FelixOK SNAB12:16+2:39
14109Sandberg ElisAlfta ÖSA OK12:21+2:44
15186Gillet JustinC.O.Liège12:59+3:22
161243Kraft HenrikStjørdals-blink orientering13:00+3:23
17128Frost GardAlta Orienteringslag13:06+3:29
181195Šimek ŠtepánSOB Olomouc13:09+3:32
19816Skaug SørenOK PAN Aarhus13:11+3:34
19597Ambacher SimonLK KOMPASS INNSBRUCK IMST13:11+3:34
21422Holmberg JohanIF Hagen13:23+3:46
22590Schnegg LorenzLK KOMPASS INNSBRUCK IMST13:29+3:52
23648Stamer NilasMTK Bad Harzburg13:35+3:58
241156Lucijanovs RenarsSelijas mežs OSK13:45+4:08
25844Thaasti FrederickOK SNAB13:53+4:16
26585Schirmer FabianLK KOMPASS INNSBRUCK IMST13:57+4:20
271229Steinwender MaximilianSPORTUNION Klagenfurt14:14+4:37
28484Werner BendegúzIndividuals/No club14:16+4:39
29596Dialer DorianLK KOMPASS INNSBRUCK IMST14:18+4:41
301417Markhus ToreVerdal OK14:29+4:52
311407Alvegran TeodorVästerås SOK14:46+5:09
321342Wassenius WilliamUddevalla Orienteringsklubb14:53+5:16
33830Søgaard PatrickOK Roskilde15:16+5:39
34293Van Aerschot AurélienEspoirs FRSO15:45+6:08
35358Fauquant RiwalGuyancourt Orientation 7820:15+10:38
361391Hempel PaulUSV TU Dresden21:55+12:18
371347Melnikov MiroslavUfa-united22:54+13:17
38258Poulain Julesco colmar23:05+13:28
 
1177Krogsgaard Elias HingeSilkeborg OKmp
303Pajuoja OtsoEspoon Suuntadns
 
 
 
Men 18 (28)3,5 km 25 m16 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1425Bogren DanielIF Hagen13:150:00
2823Skaug MadsOK PAN Aarhus13:51+0:36
3503Pettersson EmilKarlskrona SOK13:53+0:38
4191Eyen GuillaumeC.O.Liège13:57+0:42
51256Nurmi MiikaSunO / Vaasan Suunnistajat14:18+1:03
6412Carlsson MarcusIF Hagen14:29+1:14
71242Haugen Audun WanvikStjørdals-blink orientering14:38+1:23
7386Mattart JulienHermathenae Orientation SPA14:38+1:23
91307Weber Lasse FalckTisvilde Hegn OK14:41+1:26
10795Rindom Knudsen MortenOK MELFAR14:45+1:30
11416Holmberg CarlIF Hagen14:53+1:38
121350Gray DanielUgly Gully Orienteers15:06+1:51
13453Hertin IsakIK Hakarpspojkarna15:13+1:58
14259Wack Arnaudco colmar15:17+2:02
15421Stomberg OscarIF Hagen15:26+2:11
16811Jensen Jeppe Kejser DahOK PAN Aarhus15:43+2:28
171025Hösli SamuelOLV Zug15:52+2:37
18228Vandeghinste GrégoireCercle d'Orientation du Hainau16:04+2:49
19312Ruuhiala RoopeFIN-Hiisirasti16:06+2:51
201413Hakulinen SakuVehkalahden Veikot16:07+2:52
21238Bestel ArnaultClub orientation Loisirs Etrec16:13+2:58
22393Roine LeeviHiidenkiertäjät16:31+3:16
23518Krogh Kasper LyngeKolding Orienterings Klub16:38+3:23
241309Helweg Lasse AugustTisvilde Hegn OK16:41+3:26
251168Lucijanovs AivarsSelijas mežs OSK17:03+3:48
26913Odermatt ThierryOLG Basel Oberwil18:36+5:21
271169Luks Martinš FridisSelijas mežs OSK19:51+6:36
281120Strand Emil B.Raumar orientering22:39+9:24
 
 
 
Men 20 (7)3,5 km 30 m17 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1912Odermatt BrianOLG Basel Oberwil15:180:00
2410Brantner NiklasHSV Wiener Neustadt15:30+0:12
3323Haugen Ole WanvikFREIDIG-Norway16:22+1:04
4772Jansson Järpling SimonOK Klemmingen16:45+1:27
5756Moravec JakubOK Kamenice18:14+2:56
6755Linder ArvidOK Hällen18:57+3:39
 
473Barbosa Soares MuriloIndividuals/No clubdns
 
 
 
Men 21 Elite (40)3,8 km 40 m19 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1364Regborn MartinHagaby-Goif13:070:00
2629Lind WilliamMalungs OK Skogsmårdarna13:18+0:11
3440Bostrom Marten BIFK Lidingö SOK13:45+0:38
4365Kamstrup Hovind EirikHalden SK13:52+0:45
51022Crone MichaelOLV Zug14:12+1:05
61000Schweizer TimonOLV Baselland14:20+1:13
7759Kettner VojtechOK Kamenice14:24+1:17
8512Eriksson LudvigKils OK14:33+1:26
91271Heinonen EeroSuunnistusmatkat14:34+1:27
10435Soelberg AndreasIFK Göteborg14:36+1:29
11855Andren OskarOK Tisaren14:37+1:30
12908Nilsson Simkovics ErikOLC Wienerwald14:54+1:47
12391Tornroth JohanHestra IF14:54+1:47
14778Andersson JakobOK Linné15:01+1:54
15199Demeuse ClementC.O.Liège15:05+1:58
16275Bergander AndreasEksjö SOK15:09+2:02
17439Pajunen JereIFK Lidingö SOK15:28+2:21
18763Rusy TomasOK Kamenice15:31+2:24
19441Russell-Keely BryanIFK Lidingö SOK15:40+2:33
201128Wikstrom MariusRingsaker OK15:44+2:37
21885Hodel Thomasol norska15:48+2:41
22760Kettner LukasOK Kamenice15:51+2:44
23828Lindstam JacobOK Ravinen - Nacka15:53+2:46
24212Casal I Fernandez RogerCEColivenc16:15+3:08
25469Polden Andreas GroeteidIL Gneist16:16+3:09
25781Lind ErikOK Linné16:16+3:09
27928Hüsler StefanOLG Galgenen16:18+3:11
28685Iglesias UrtziNonStop Aventura16:27+3:20
29288Clapuyt FrancoisEspoirs FRSO16:36+3:29
30401Man Chi KinHong Kong Island Orienteering16:56+3:49
31628Borjesson RickardMalungs OK Skogsmårdarna16:58+3:51
32669Stevens Georgenebstone17:10+4:03
33437Netz DanielIFK Göteborg17:40+4:33
34647Lin Kuan YuMoxina OK18:13+5:06
35167Totusaus BenetBadalona Orientació18:26+5:19
36671Stevens Bennebstone18:41+5:34
37327Norin DanGävle OK18:55+5:48
38600Haugereid Ove AntvordLøten Orienteringslag19:43+6:36
39551Rantala JyriKoovee19:57+6:50
 
668Morla Vanrell JosepNavaleno-Odns
 
 
 
Men 21 Long (23)3,5 km 30 m17 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11018Borner JoëlOLV Zug14:140:00
2991Schalbetter RaphaelOLT SLOCH14:33+0:19
31411Hakulinen NikoVehkalahden Veikot14:50+0:36
4620Ojapalo JoonaLynx15:14+1:00
51037Hodel JulianOLV Zug15:19+1:05
61468Srubar MichaelMagnus Orienteering15:28+1:14
71016Henggeler DanielOLV Zug15:31+1:17
8470Bergersen StianIL Tyrving15:46+1:32
9104Prosser HamishAbominable O-men15:50+1:36
10887Nützi RogerOL Regio Olten16:07+1:53
11363Persson JohanHagaby-Goif16:15+2:01
12722Gullord Sondre SandeNydalens Skiklub16:26+2:12
13743Göbel FalkOC München17:19+3:05
141081Tangen MortenOrienteringsklubben Moss18:05+3:51
151299Jäckle TobiasThurgorienta18:17+4:03
161124Strand Tor-Arve B.Raumar orientering19:14+5:00
17283Nilsson SimonEksjö SOK19:24+5:10
18520Firaha DzmitryKölner OL-Team21:11+6:57
191426Kainzbauer PeterWAT22:05+7:51
 
960Brauchli StefanOLG St.Gallen/App.mp
1248Alexandersson EmilStora Tuna OKmp
479Gasser BenediktOLV Luzernmp
750Ruditis JurisOK Azimutsdns
 
 
 
Men 21 Short (23)2,8 km 30 m17 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1890Ravnan SigurdOL Toten-Troll11:590:00
2880Schweizer OliverOL Amriswil13:26+1:27
31305Spring PhilippThurgorienta14:03+2:04
4892Staff MariusOL Toten-Troll14:05+2:06
5389Andersen RasmusHerning O-Klub14:15+2:16
6790Hammarström EmilOk Måsen14:23+2:24
71477Koster LivioFanclub Hubmann14:46+2:47
8794Gydesen Carl ChristianOK MELFAR14:53+2:54
9604Isaksen JonasLyngby OK15:04+3:05
101283Vogl RolandSV Mietraching15:08+3:09
11478Blassel NicolasIndividuals/No club15:18+3:19
121085Ramtvedt Eirik NæssetOslostudentenes Idrettsklubb O15:29+3:30
13481Rosholm HenrikIndividuals/No club16:09+4:10
141250Immervoll ChristopherSU Schöckl Graz16:13+4:14
151421Lassila JuhaVetelin Urheilijat16:14+4:15
161079Knapp ChristianOrienteering Klosterneuburg16:38+4:39
171032Zahner RolandOLV Zug16:52+4:53
181053Nijst TinoOmega17:04+5:05
19984Sievi MarcoOLK WIGGERTAL20:33+8:34
201198Maag MagnusSøllerød OK22:48+10:49
21335Gustafsson MatsGöteborg-Majorna OK23:55+11:56
 
852Rasmussen RasmusOK SNABmp
268Poedras GwendalCourse d'Orientation Coeur d.Sdns
 
 
 
Men 35 (17)3,5 km 30 m17 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11285Heidrich HannesSV Robotron Dresden14:310:00
2927Zwiker DanielOLG Galgenen14:51+0:20
3842Thern AndreasOK Skogshjortarna15:46+1:15
41107Mulder NicholasRand Orienteering Club15:57+1:26
51103Cote-Jacques PhilippeRamblers16:36+2:05
61108Botha EugeneRand Orienteering Club16:51+2:20
7261Brambilla StefanoCO216:54+2:23
8233Aubets RamonClub Orientació Berguedà18:55+4:24
9428Petersson HåkanIFK Göteborg19:03+4:32
10381Mayeres PatrickHermathenae Orientation SPA19:27+4:56
11390Andersen SørenHerning O-Klub19:41+5:10
12859Dragowski PiotrOK! SPORT19:53+5:22
13247Peñaranda Marcos TomasCLUB RIOJANO DE ORIENTACION25:46+11:15
 
184Ozcoidi Arizmendi MikelC.D. NAVARRAdns
183Corvo Weinbach NicolásC.D. NAVARRAdns
926Zwiker RaphaelOLG Galgenendns
185Ardaiz Villanueva IñakiC.D. NAVARRAdns
 
 
 
Men 40 (45)3,3 km 25 m16 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1856Persson MagnusOK Tisaren13:330:00
2813Rokkjær RenéOK PAN Aarhus13:42+0:09
3430Hördegårdh JohanIFK Göteborg14:50+1:17
4879Meier CyrillOL Amriswil14:57+1:24
5317Goddard RogerForth Valley Orienteers15:02+1:29
6739Ikäheimonen JariOC Hölmölä15:15+1:42
7740Mjosund AsgeirOC Hölmölä15:17+1:44
8257Dalibard Nicolasco colmar15:41+2:08
9105Champigny LaurentACA Aix Provence15:46+2:13
10254Poulain Antoineco colmar16:09+2:36
11194Dhondt FrédéricC.O.Liège16:23+2:50
12662Prokopetz BernhardNaturfreunde Kitzbühel16:30+2:57
12336Persson AndreasGöteborg-Majorna OK16:30+2:57
141314Discher Jean-MarcTout Azimut Fameck16:37+3:04
151280Bäßler SteffenSV Bad Düben16:54+3:21
161277Derksen AndréSV Bad Düben16:56+3:23
16193Gillet QuentinC.O.Liège16:56+3:23
18747Eklund MattiasOckelbo OK17:05+3:32
19210Campbell JonathanCascade OC17:23+3:50
20340Valentin DanielGöteborg-Majorna OK17:44+4:11
21676Harrison ShaneNelson Orienteering Club17:51+4:18
22766Adomaitis RobertasOK Klajunas18:44+5:11
23332Leire AndersGöteborg-Majorna OK18:52+5:19
231176Poulsen Peter SindingSilkeborg OK18:52+5:19
251253Vis IwanSud O Lux19:18+5:45
26492Basol AliIstanbul OR Spor Kululubu20:00+6:27
27730Sládecek PetrOB Rícany20:06+6:33
28477Werner PéterIndividuals/No club20:13+6:40
29946Wittwer RenéOLG Oberwil20:31+6:58
30164Mari PauBadalona Orientació20:53+7:20
311205Potuznik MartinSOS Jindrichuv Hradec21:18+7:45
32602Lehtola JuhaLuxembourg Orienteering Club22:20+8:47
33994Bieri HanspeterOLT SLOCH22:57+9:24
34626Axelsson DanielMålilla OK23:22+9:49
35220Arno YvesCercle d'Orientation du Hainau23:38+10:05
361339Cionoiu GheorgheTV Coburg-Neuses25:00+11:27
 
324Wittberger GeorgFSPV Erste Bankmp
1091Sillien NicolasPégase COmp
387Mattart EricHermathenae Orientation SPAmp
348Rosén HermanGöteborg-Majorna OKmp
862Sedlak KrystianOK! SPORTmp
831Søgaard AllanOK Roskildemp
1044Jansen KimOmegamp
956Steinemann DenisOLG Säuliamtdns
642Borras Ripolles JoanMontsant Orientaciódns
 
 
 
Men 45 (60)3,2 km 30 m17 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11203Filip LiborSOOB Spartak Rychnov n Knežnou14:140:00
2369Virtanen AnttiHämeenlinnan Suunnistajat14:24+0:10
3817Nielsen Ebbe MøllerOK PAN Aarhus15:00+0:46
41258Karvonen MattiSuunnistusmatkat15:08+0:54
5130Frost ThomasAlta Orienteringslag15:14+1:00
6398Viskari JukkaHiidenkiertäjät15:32+1:18
7801Albinsson TomasOK Österåker15:36+1:22
8834Gille PontusOK Roslagen15:37+1:23
81398Trimboy IgorValeri Team15:37+1:23
101057Jérôme VialardOPA Avignon15:39+1:25
10239Bestel ThierryClub orientation Loisirs Etrec15:39+1:25
12649Stamer JoachimMTK Bad Harzburg15:43+1:29
13548Hågård HåvardKonnerud IL16:07+1:53
14457Öhlund BengtIK Hakarpspojkarna16:10+1:56
15329López Descalzo BlasGODIH ALBACETE16:33+2:19
161270Lauri PekkaSuunnistusmatkat16:48+2:34
17948Schwind KlausOLG Ortenau16:58+2:44
18615Tilli JuhaLynx16:59+2:45
19320Connor BradForth Valley Orienteers17:02+2:48
201175Krogsgaard KeldSilkeborg OK17:32+3:18
211152Martin PascalSCAPA NANCY ORIENTATION17:47+3:33
22409Brantner MartinHSV Wiener Neustadt17:51+3:37
23226Gomrée YvesCercle d'Orientation du Hainau17:57+3:43
241486Fauqant -Guyancourt Orientation 7817:58+3:44
25728Sramek PetrOB Rícany17:59+3:45
261239Haugen JakobStjørdals-blink orientering18:00+3:46
27681Mühlbacher ThomasNF Steiermark18:04+3:50
281352Gray BrentonUgly Gully Orienteers18:17+4:03
29394Roine KajHiidenkiertäjät18:23+4:09
30538Eger Per OivindKongsberg O-lag18:31+4:17
311188Lexen GertSkizunft Wiesbaden e. V.18:53+4:39
32611Aaltonen TeroLynx19:01+4:47
33360Thonier BrunoGuyancourt Orientation 7819:08+4:54
34846Thygesen MichaelOK SNAB19:22+5:08
35157Robinson RichardASUB Orientation19:34+5:20
36639Berrien OlivierMarseille Course Orientation19:38+5:24
371163Narels JurijsSelijas mežs OSK19:47+5:33
381210Unegg FranzSPORTUNION Klagenfurt20:03+5:49
39805Nilsson NiclasOK Österåker20:19+6:05
40569Kleppa TormodLillehammer orienteringsklubb20:27+6:13
411012Hess StefanOLV Zug20:42+6:28
421181Essunger HenrikSjövalla FK20:49+6:35
43833Smedmark PatrikOK Roslagen20:50+6:36
44413Carlsson PerIF Hagen20:58+6:44
45754Januškevicius RegimantasOK Fortuna21:07+6:53
46533Langeggen KnutKongsberg O-lag21:27+7:13
471234Bogdanovs IgorsSRD SK21:55+7:41
481244Kraft KyrreStjørdals-blink orientering22:01+7:47
49910Odermatt AlexOLG Basel Oberwil22:11+7:57
50154Vermaut VincentASUB Orientation22:55+8:41
51783Šoupa KarelOK Lokomotiva Plzen23:26+9:12
521490Hagen AlexanderTSV Jetzendorf24:28+10:14
531104Valiquette MartinRamblers24:49+10:35
54486Kronhelm ThomasIndividuals/No club26:24+12:10
551155Krasovskis AigarsSelijas mežs OSK31:36+17:22
561489Griffin RichardManchester and District O.C.48:00+33:46
 
307Sonesson HåkanFalköpings AIK OKmp
952Müller ChristophOLG Rymenzburgdns
658Deubel DirkNaturfreunde Wiendns
1296Binsch OlafThe Hague Orienteering Runnersdns
 
 
 
Men 50 (73)3,4 km 25 m14 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1240Villar ChristopheCLUB OR. STRASBOURG EUROPE13:490:00
2295Pyymäki LeoEspoon Suunta14:43+0:54
3566Magnusson UlfLeksands OK14:46+0:57
41308Weber Tim FalckTisvilde Hegn OK14:48+0:59
4996Schweizer MarkusOLV Baselland14:48+0:59
6979Schaffner MartinOLK Piz Hasi14:56+1:07
7693Theiss RobertNSV AMEL15:04+1:15
8971Hanselmann DanielOLG Welsikon Neftenbach15:09+1:20
91038Rubitschon UrsOLV Zug15:16+1:27
10145Nymark ToreAskøy Orienteringslag15:34+1:45
11798Knudsen PeterOK MELFAR15:42+1:53
12294Hakulinen PekkaEspoon Suunta15:53+2:04
13933Jordi UrsliOLG Hondrich16:18+2:29
14966Lais PeterOLG Suhr16:25+2:36
151321Vervoort KarlTROL Belgium16:26+2:37
16452Hertin MichaelIK Hakarpspojkarna16:35+2:46
17847Isaksen KajOK SNAB16:45+2:56
18771Jansson ArneOK Klemmingen16:53+3:04
19203Schrago GregoireCA Rosé16:54+3:05
20544Loeken SyverKongsberg O-lag17:03+3:14
201105Carlberg PerRånäs OK17:03+3:14
20973Van De Riet GerritOLifant17:03+3:14
23867Kamenicky JanOK99 Hradec Králové17:09+3:20
24502Pettersson AndersKarlskrona SOK17:12+3:23
25899Steinauer Michaelol.biel.seeland17:34+3:45
261403Alvegran AndersVästerås SOK17:42+3:53
27796Gabs ThomasOK MELFAR17:51+4:02
28792Gydesen TerkelOK MELFAR17:54+4:05
29274Nordgren LarsEksjö SOK18:00+4:11
30688Skjoensfjell Trond-HenryNordreisa IL18:07+4:18
31522Vanebo Roger AndréKongsberg O-lag18:08+4:19
321114Partanen JuhaRasti-Hyry18:10+4:21
33432Johansson Lars GIFK Göteborg18:22+4:33
341494Wohlmuter MarkusHSV Absam Orientierungslauf18:35+4:46
351238Shved SergeiSRD SK18:39+4:50
36872Streuli FritzOL Amriswil18:41+4:52
37284Olsson BengtEslövs friluftsklubb18:56+5:07
381254Drygalski JoëlSud O Lux19:01+5:12
39788Hammarström JohanOk Måsen19:18+5:29
40170Jacobsen Fred ArneBardu IL19:22+5:33
41633Andersson NiclasMarkbygdens OK19:32+5:43
42204Marion Jean-ClaudeCA Rosé19:41+5:52
43524Eiken Terje UllaKongsberg O-lag19:48+5:59
441410Larsson MagnusVästerås SOK20:01+6:12
451196Šimek RomanSOB Olomouc20:17+6:28
46845Thaasti LarsOK SNAB20:20+6:31
47539Wollo AtleKongsberg O-lag20:46+6:57
48248Ravenel Philippeco colmar20:47+6:58
491416Markhus SteinVerdal OK20:50+7:01
501397Müller RicoUSV TU Dresden21:12+7:23
51142Balliot YvanANNECY SPORTS ORIENTATION21:30+7:41
521015Hösli MartinOLV Zug21:32+7:43
53839Kesa MargusOK Saule21:33+7:44
541077Adenstedt NikolausOrienteering Klosterneuburg22:10+8:21
55963Häfliger ChristianOLG Suhr23:08+9:19
56252Legallais Jean-Lucco colmar23:39+9:50
57519Bouwman JanKölner OL-Team24:44+10:55
58181Elmblad MicaelBredaryds SOK24:53+11:04
59223Brisebois Jean-PolCercle d'Orientation du Hainau25:03+11:14
60375Yli-Eerola EsaHämeenlinnan Tarmo25:53+12:04
61850Jensen NielsOK SNAB25:57+12:08
62545Kasin KolbjørnKongsberg O-lag26:02+12:13
63868Bach UffeOK-djurs26:14+12:25
64162Darimont DidierASUB Orientation27:41+13:52
65426Viinamäki HarriIF Hagen29:38+15:49
66127Livdans VilisAlnis32:00+18:11
 
691Baert SergeNSV AMELmp
1422Olivestam CristianVimmerby Orienteringsklubbmp
1401Wiest Stig Henning MaaVang Orienteringslagmp
1298Wenk MartinThurgorientadns
121Ferrer CarlesALIGOTSdns
466Grahn TorbjörnIK Uvendns
623Mingaleev AlbertMagnitdns
 
 
 
Men 55 (78)3,3 km 35 m15 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1893Verberne OnnoOL Toten-Troll15:330:00
2891Staff Nils HaraldOL Toten-Troll15:45+0:12
21004von Gaza HorstOLV Uslar15:45+0:12
4417Holmberg LarsIF Hagen16:23+0:50
5511Sacher Martinkilroy16:24+0:51
6731Friessnig JoachimOC Fürstenfeld16:25+0:52
71345Marat MudarisovUfa-united16:53+1:20
8568Haverstad Ingemar JanssonLierbygda o-lag16:56+1:23
91311Bor AlexTitan16:57+1:24
10810Jensen Per DahlOK PAN Aarhus16:59+1:26
11103Prosser IanAbominable O-men17:05+1:32
121294Thetford RogerThames Valley OC17:19+1:46
121357Aeschlimann UluULU`S REISEWELT17:19+1:46
121130Schjølberg TerjeRøros IL17:19+1:46
151185Zvaigzne Edmunds GvidoSKIO Latvia17:28+1:55
15980Lenherr PeterOLK Rafzerfeld17:28+1:55
17901Wyder RuediOLC Kapreolo17:29+1:56
181249Pacher HannesSU Schöckl Graz17:30+1:57
191323Schmidt HakanTrollhättans SOK17:34+2:01
201265Kuusinen MikkoSuunnistusmatkat17:38+2:05
20338Edvardsen AsgeirGöteborg-Majorna OK17:38+2:05
22554Jönsson MatsKorsnäs IF OK17:39+2:06
23347Wallin UlfGöteborg-Majorna OK17:46+2:13
24985Willimann BeatOLK WIGGERTAL17:47+2:14
251396Hempel KlausUSV TU Dresden17:53+2:20
26982Pel ChristophOLK WIGGERTAL18:02+2:29
271129Gullikstad PetterRøros IL18:04+2:31
28298Markki TapioEspoon Suunta18:12+2:39
29978Höck ZihlmannOLK Piz Hasi18:16+2:43
30311Ruuhiala MikaFIN-Hiisirasti18:26+2:53
311500Kradischnig GünterOLC Graz18:35+3:02
321006Drese WernerOLV Uslar18:41+3:08
321115Partanen TimoRasti-Hyry18:41+3:08
341346Bayburin RaisUfa-united18:45+3:12
35373Järvinen JariHämeenlinnan Tarmo19:07+3:34
36151Clapuyt PhilippeASUB Orientation19:11+3:38
371341Deptula JerzyUczniowski Klub Sportowy ENERG19:13+3:40
381302Jäckle WernerThurgorienta19:25+3:52
391335Arki HannuTurun Metsänkävijät19:43+4:10
401284Ansorge RonaldSV Robotron Dresden19:51+4:18
411355Wetzstein ClaudioULU`S REISEWELT20:04+4:31
42976Meier DanielOLK Argus20:07+4:34
431013Clerici PeterOLV Zug20:11+4:38
44875Schweizer PeterOL Amriswil20:12+4:39
45308Koster MartinFanclub Hubmann20:15+4:42
461303Spring WilliThurgorienta20:18+4:45
47490Daly KennethInterlopers20:32+4:59
48878Seiterle MartinOL Amriswil20:52+5:19
491252Kalliany RainerSU Schöckl Orienteering21:00+5:27
50975Müller UrsOLK Argus21:20+5:47
51419Stomberg StefanIF Hagen21:36+6:03
52408Kellner GerhardHSV Wiener Neustadt21:41+6:08
53989Graber KonradOLT SLOCH21:43+6:10
541131Hansen Øyvind RogerRøyken orienteringslag22:09+6:36
55936Häny HansruediOLG Kölliken22:25+6:52
561312Kortchagin AlexanderTitan V.Salda22:43+7:10
57580Humpel ChristianLK KOMPASS INNSBRUCK IMST22:59+7:26
581343Wassenius AxelUddevalla Orienteringsklubb23:01+7:28
591184Fekiac st JozefŠK VAZKA Bratislava23:12+7:39
60374Linna AriHämeenlinnan Tarmo23:44+8:11
61684Buchbinder MordechaiNivut ISOA24:04+8:31
62920Corrodi PaulOLG Dachsen24:10+8:37
63497Sundelius StefanJärfälla OK24:22+8:49
641259Vainio KariSuunnistusmatkat24:51+9:18
651197Konring BoSøllerød OK25:38+10:05
66107Mannelqvist UrbanAlfta ÖSA OK25:52+10:19
671424Antonsson KennethVimmerby Orienteringsklubb26:04+10:31
68559Friestad BjørnKristiansand OK26:27+10:54
691122Engen KnutRaumar orientering27:38+12:05
70351Andersson MichaelGöteborg-Majorna OK29:37+14:04
71784Pech JiriOK Lokomotiva Plzen32:25+16:52
 
903Bruegger JosephOLC Omström Sensemp
914Sutter StefanOLG Bernmp
974Pedersen LasseGöteborg-Majorna OKmp
444Pöyhönen JariIFK Lidingö SOKmp
446Albinsson BjörnIFK Mora OKmp
1267Hirvonen PetteriSuunnistusmatkatmp
1412Hakulinen JukkaVehkalahden Veikotdns
 
 
 
Men 60 (61)2,8 km 30 m16 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11356Ballif PhilippeULU`S REISEWELT13:340:00
21434Van Geldermalsen TedYarra Valley Orienteering Club13:38+0:04
31153Alle PaulSCAPA NANCY ORIENTATION13:54+0:20
4923Kohler HansruediOLG Dachsen14:18+0:44
5403Josef HonesHSV Ried im Innkreis14:23+0:49
6135Juan AlainANCO14:38+1:04
71133Strandhagen TorgeirRøyken orienteringslag14:42+1:08
8838Mickevicius KarolisOK Saule14:44+1:10
91190Leakey AlanSLOW Luxembourg14:47+1:13
101378Bühl HerbertULU`S REISEWELT15:27+1:53
11964Eichenberger DieterOLG Suhr15:45+2:11
12315Halvarsson TorbjörnFjärås AIK15:47+2:13
131432Cox AndrewWaterford Orienteers16:00+2:26
141292Gryaznevich MikhailThames Valley OC16:03+2:29
15123Bodin Nils-OlofAlmby IK16:05+2:31
16906Peissard BernardOLC SKOG FRIBOURG16:21+2:47
171193Wahlström JanSnättringe SK16:30+2:56
18752Skorpil MartinOk Brada16:31+2:57
19863Behoun PavelOK99 Hradec Králové16:32+2:58
20378Aerts Andréhamok16:34+3:00
21214Prudhoe PaulCentral Coast Orienteers16:44+3:10
221082Ivansson JanOrientierungslaufclub Stubai16:59+3:25
23138Saarimäki IlkkaAngelniemen Ankkuri17:04+3:30
24496Pettersson KennethJärfälla OK17:11+3:37
25489Daly RobertInterlopers17:18+3:44
261320Dubois Jean-LucTout Azimut Fameck17:19+3:45
271289Nurminen JoukoTampereen Pyrinto17:34+4:00
28902Rothweiler HeinzOLC Kapreolo17:48+4:14
291272Nyberg HenrySuunnistusmatkat17:49+4:15
301132Svanberg KjellRøyken orienteringslag17:51+4:17
31177Andersson ArneBredaryds SOK17:54+4:20
32679Lang GottfriedNF Steiermark18:05+4:31
331102Ojapalo IlkkaRajamäen Rykmentti O18:10+4:36
341123Strand TorRaumar orientering18:13+4:39
34207Clement Jean FrancoisCA Rosé18:13+4:39
34182Kaeser Peterbussola ok18:13+4:39
371068Zamperin EnzoOricuneo18:21+4:47
38245Bottemer ChristianCLUB OR. STRASBOURG EUROPE18:44+5:10
39221Dubois BernardCercle d'Orientation du Hainau18:56+5:22
401083Johansson BerntOrientierungslaufclub Stubai19:06+5:32
41635Seckler DanielMarseille Course Orientation19:09+5:35
421144Jaagus JaakSaku OK19:13+5:39
43607Kottonen HannuLynx19:22+5:48
44579Dias ManuelLisboa OK19:45+6:11
451119Sveen JanRaumar orientering20:05+6:31
46474Dürr ChristophIndividuals/No club20:26+6:52
471189Roach DavidSLOW Luxembourg20:32+6:58
481400Shpilier AndriiValeri Team20:48+7:14
49865Balcar AlesOK99 Hradec Králové20:51+7:17
501101Heinonen Veli-MattiRajamäen Rykmentti O21:01+7:27
51499Keevend KalmerJOKA22:09+8:35
52133Vandeghinste EtienneAltair CO22:22+8:48
53969Schefer UeliOLG Suhr22:41+9:07
541142Koppel ToomasSaku OK23:11+9:37
55552Rantala JariKoovee24:57+11:23
 
1166Druvenieks AivarsSelijas mežs OSKmp
143Bergersen LeifAsker Skiklubbmp
251Baguerey Gillesco colmarmp
954Wehrli PeterOLG Rymenzburgmp
942Stucki HansOLG Oberwilmp
174Holmgren FredrikBergnäsets AIKdns
 
 
 
Men 65 (50)2,4 km 30 m14 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1400Sani MikkoHollolan Urheilijat -4612:230:00
21273Hyyrylainen RaimoSuunnistusmatkat13:00+0:37
3877Engeler FelixOL Amriswil14:21+1:58
41288Grankvist LarsTäby OK15:10+2:47
5264Rufer Fritzcorbus15:37+3:14
6136Bernasconi GiorgioANCO15:38+3:15
7362Trøan TorHadeland OL15:41+3:18
8467Scholz RainerIK Vista15:45+3:22
9100Bretscher Ueli3-Friends15:46+3:23
10101Rutz Felix3-Friends15:55+3:32
11379Turku VesaHelsingin Suunnistajat/Ogeli16:19+3:56
12921Frei AlbertOLG Dachsen16:25+4:02
131066Gobbi GianlucaOR Pergine16:26+4:03
131111Malling CarlRanders OK16:26+4:03
13659Hechl GeorgNaturfreunde Kitzbühel16:26+4:03
16578Skullman PelleLinköpings Orienteringsklubb16:28+4:05
171061Fontanari MauroOR Pergine17:01+4:38
18870Meier MartinOL Amriswil17:02+4:39
19949Rahm WalterOLG Pfäffikon17:12+4:49
20218Timmermans PaulCercle d'Orientation du Hainau17:35+5:12
21746Vestbom StaffanOckelbo OK17:44+5:21
22917Caluori ClaudioOLG Chur18:22+5:59
23871Graf ErnstOL Amriswil18:33+6:10
241086Ždanovs UldisOzons OK18:37+6:14
25888Schneider AloisOL Regio Wil18:45+6:22
261427Kainzbauer JosefWAT18:48+6:25
27905Hechl AntonOLC Schwaz18:54+6:31
28965Nussbaum UrsOLG Suhr19:00+6:37
291070Pilati LucianoOricuneo19:40+7:17
30749Poncet Jean-PierreO'Jura20:04+7:41
31957Marti WalterOLG Skandia20:11+7:48
32881Leumann GeorgOL Amriswil20:21+7:58
331054Buytaert AntonOmega20:24+8:01
34627Axelsson LeifMålilla OK21:47+9:24
351365Zingg FritzULU`S REISEWELT21:58+9:35
36367Kristensson UlfHalmstad OK22:09+9:46
37256Makovicka Liborco colmar22:15+9:52
381382Fritschy PeterULU`S REISEWELT22:19+9:56
39483Gilliver IanIndividuals/No club22:30+10:07
40102Amsler Max3-Friends22:35+10:12
41263Wehrli Petercorbus22:41+10:18
421420Lecoyer RégisVERVINS ORIENTATION24:01+11:38
431364Friedrich UrsULU`S REISEWELT24:23+12:00
441326Wallin BendyTrosabygdens OK24:35+12:12
451049Talloen LucOmega24:52+12:29
46266Steiner Fritzcorbus24:55+12:32
47150Barbier GeorgesASUB Bruxelles24:56+12:33
48677Saeger JeffreyNew England OC25:57+13:34
 
1140Transeth Per OveRøyken orienteringslagmp
514Piják VladoKOB Sokol Pezinokdns
 
 
 
Men 70 (35)2,1 km 15 m12 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11373Brand HansruediULU`S REISEWELT11:530:00
21393Conrad HelmutUSV TU Dresden12:16+0:23
31264Hyyrylainen JormaSuunnistusmatkat12:38+0:45
4826Kanste PekkaOK Raseborg12:56+1:03
5201Suter HansjoergCA Rosé13:05+1:12
61383Wegmüller HeinzULU`S REISEWELT13:08+1:15
71381Hauswirth UeliULU`S REISEWELT13:53+2:00
81368Baumgartner EdiULU`S REISEWELT14:00+2:07
91361Luder ResULU`S REISEWELT14:14+2:21
10718Buhré AndersNybro OK14:16+2:23
11267Blankenhorn Maxcorbus14:21+2:28
121276Kern WilmarSV Bad Düben14:24+2:31
131065Vivian GinoOR Pergine14:51+2:58
141425Siegert ReinhardWAT14:58+3:05
15896Keller Heinzol.biel.seeland15:23+3:30
16990Bieri WalterOLT SLOCH15:24+3:31
17377Vanderstraeten Vichamok16:02+4:09
18326Eggli RolandFuersten OK Ettingen16:06+4:13
19385Rennotte GeorgesHermathenae Orientation SPA16:17+4:24
201360Greminger HeiriULU`S REISEWELT16:33+4:40
21970Broggia RuediOLG Welsikon16:54+5:01
221023Moosberger KurtOLV Zug17:24+5:31
23509Geudens BertKempische Orientatielopers17:32+5:39
24937Meili HanspeterOLG Oberwil18:10+6:17
25958Siegenthaler FritzOLG Skandia18:31+6:38
26141Borger ÅkeAnkarsrums OK20:11+8:18
27556Intgroen MikeKOVZ20:15+8:22
28406Glechner AlbertHSV Ried im Innkreis20:59+9:06
29265Meier Viktorcorbus21:22+9:29
301024Keller MoritzOLV Zug21:30+9:37
 
262Roth Andrécorbusmp
916Pittet ErrolOLG Breitseemp
625Karlsson Jan-UlfMålilla OKmp
1207Huber KurtSPOBOdns
925Zwiker PedroOLG Galgenendns
 
 
 
Men 75 (15)2,1 km 20 m13 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11374Fiechter ChristianULU`S REISEWELT15:200:00
2487Gieldanowski SiegfriedIndividuals/No club15:58+0:38
31090Rusanov PavelPARUS18:05+2:45
4682Hoch GerfriedNF Steiermark18:51+3:31
51141Klawun Kendray Werner GeorgeSachsen-Marathon Dresden19:38+4:18
6664Wagner MaxNaturfreunde Linz19:59+4:39
7825Simonsen Hans JørgenOK PAN Aarhus20:37+5:17
8962Huggler KlausOLG Stäfa22:08+6:48
9931Mulder PieterOLG Goldau25:11+9:51
10640White MichaelMole Valley OC28:47+13:27
111033Keller FranzOLV Zug30:20+15:00
12488Raths JuliusIndividuals/No club68:40+53:20
 
232Blasco SergeCLUB ATHLETIQUE DE CONDATmp
1370Haldemann HeinzULU`S REISEWELTmp
1367Braun HansULU`S REISEWELTdns
 
 
 
Men 80 (6)1,8 km 15 m13 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11028Grüniger AugustOLV Zug15:130:00
21291Horn GerhardTGV Horn17:39+2:26
31376Humbel ValentinULU`S REISEWELT19:14+4:01
4560Kempf AdolfKTV Altdorf30:28+15:15
5505Lemnitzer EberhardKaulsdorfer OLV Berlin32:28+17:15
 
665Fierlinger AdolfNaturfreunde Linzmp
 
 
 
Women 10 (22)1,3 km 15 m11 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1388Mattart LouiseHermathenae Orientation SPA9:070:00
21151Martin LauraSCAPA NANCY ORIENTATION10:03+0:56
3536Eger MarteKongsberg O-lag10:21+1:14
41045Hillen KatoOmega10:38+1:31
5392Roine MeeriHiidenkiertäjät10:43+1:36
6577Skullman EbbaLinköpings Orienteringsklubb10:52+1:45
7822Skaug Signe MøllerOK PAN Aarhus11:19+2:12
8461Öhlund SofiaIK Hakarpspojkarna11:45+2:38
91213Dareb KatharinaSPORTUNION Klagenfurt11:54+2:47
101040Hillen JanneOmega12:22+3:15
11156Vermaut YsalysASUB Orientation12:41+3:34
121395Hempel LuiseUSV TU Dresden12:44+3:37
131438Nijst KiaraOmega12:48+3:41
14349Rosén WilmaGöteborg-Majorna OK13:22+4:15
151204Potuznikova AdelaSOS Jindrichuv Hradec13:55+4:48
16570Madslien Magnhild KleppaLillehammer orienteringsklubb14:12+5:05
171525Foidl ElenaNaturfreunde Kitzbühel14:24+5:17
18318Connor EilidhForth Valley Orienteers16:53+7:46
19383Mayeres VioletteHermathenae Orientation SPA17:30+8:23
20804Albinsson SigneOK Österåker18:01+8:54
21433Johansson ElinIFK Göteborg20:47+11:40
 
1050Verhaegen AnnabelleOmegamp
 
 
 
Women 12 (24)1,8 km 20 m11 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11074Adenstedt EmilyOrienteering Klosterneuburg9:420:00
2608Aaltonen NelliLynx9:55+0:13
31404Alvegran StellaVästerås SOK10:59+1:17
4189Gillet MarieC.O.Liège11:02+1:20
5434Hördegårdh SigneIFK Göteborg11:05+1:23
6726Størmer-Antonsen SelmaNydalens Skiklub11:45+2:03
71134Hansen Nora ChristineRøyken orienteringslag11:46+2:04
8840Thern StinaOK Skogshjortarna11:49+2:07
91099Sture KristaPlavinas11:56+2:14
101224Winkler NicoleSPORTUNION Klagenfurt12:15+2:33
111529Strauß MarenSV Hildesia Diekholzen12:22+2:40
12153Vermaut LilouASUB Orientation13:20+3:38
131231Winkler AnnikaSPORTUNION Klagenfurt13:44+4:02
14616Viskari SaanaLynx13:56+4:14
151216Unegg ElenaSPORTUNION Klagenfurt14:04+4:22
16219Arno LouiseCercle d'Orientation du Hainau14:13+4:31
17594Mark VanessaLK KOMPASS INNSBRUCK IMST14:49+5:07
181533Foidl LeaNaturfreunde Kitzbühel14:57+5:15
191217Veitsberger MiriamSPORTUNION Klagenfurt15:45+6:03
20588Bonvicin BabetteLK KOMPASS INNSBRUCK IMST17:37+7:55
21582Thurner SarahLK KOMPASS INNSBRUCK IMST18:46+9:04
 
1167Krasovska DanielaSelijas mežs OSKmp
532Langeggen AnitaKongsberg O-lagdns
583Florian AnikaLK KOMPASS INNSBRUCK IMSTdns
 
 
 
Women 14 (35)2,3 km 15 m14 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1306Sonesson ElsaFalköpings AIK OK9:540:00
21353Gray MikaelaUgly Gully Orienteers10:02+0:08
3179Nylund TuvaBredaryds SOK10:14+0:20
4117Ladänges ElinAlfta ÖSA OK10:21+0:27
5241Villar AlixCLUB OR. STRASBOURG EUROPE10:23+0:29
6573Madslien Birgit Dorthea KLillehammer orienteringsklubb10:46+0:52
7296Markki EmmiEspoon Suunta11:10+1:16
8124Bodin SofieAlmby IK11:23+1:29
9116Sandberg EllaAlfta ÖSA OK11:27+1:33
10820Nielsen Marie MøllerOK PAN Aarhus11:28+1:34
11451Hertin EiraIK Hakarpspojkarna11:48+1:54
12843Thern EbbaOK Skogshjortarna12:12+2:18
131405Alvegran AngelinaVästerås SOK12:14+2:20
14673Harrison JohannaNelson Orienteering Club12:25+2:31
151165Šicane AgateSelijas mežs OSK12:38+2:44
161226Angermann AnnaSPORTUNION Klagenfurt12:42+2:48
17621Viskari SiiriLynx12:43+2:49
181092Cukanova AgitaPlavinas12:49+2:55
191418Markhus TrudeVerdal OK13:05+3:11
201223Veitsberger CarinaSPORTUNION Klagenfurt13:16+3:22
20675Harrison PaulinaNelson Orienteering Club13:16+3:22
22356Fauquant MaiwennGuyancourt Orientation 7813:17+3:23
23131Frost ErleAlta Orienteringslag13:19+3:25
241158Odzilevica LaineSelijas mežs OSK13:38+3:44
251096Luksa ElizaPlavinas13:47+3:53
261116Sveen Anna AustadRaumar orientering13:58+4:04
27370Virtanen ReetaHämeenlinnan Suunnistajat14:12+4:18
281098Langenfelde MartaPlavinas14:18+4:24
291052Verhaegen LotteOmega15:44+5:50
30584Huter KatharinaLK KOMPASS INNSBRUCK IMST16:05+6:11
311538Burns IngeNaturfreunde Kitzbühel16:40+6:46
321316Discher MarieTout Azimut Fameck16:50+6:56
33209Campbell AnnaCascade OC16:57+7:03
34111Östberg IrmaAlfta ÖSA OK17:00+7:06
351230Unegg MarleneSPORTUNION Klagenfurt19:10+9:16
 
 
 
Women 16 (27)2,6 km 20 m15 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1797Gydesen HedvigOK MELFAR11:280:00
2592Ennemoser LenaLK KOMPASS INNSBRUCK IMST12:23+0:55
31306Nymark Tora AasheimTIF Viking12:39+1:11
4368Virtanen HetaHämeenlinnan Suunnistajat13:01+1:33
5286Fronhoffs GaëlleEspoirs FRSO13:13+1:45
61031Hess AndreaOLV Zug13:15+1:47
71332Ritzenthaler KaylaTSV Jetzendorf13:19+1:51
8173Jacobsen-Gaski AnnaBardu IL13:23+1:55
9359Thonier FannyGuyancourt Orientation 7813:35+2:07
9531Langeggen IngvildKongsberg O-lag13:35+2:07
111030Moeri SerafineOLV Zug13:38+2:10
121178Poulsen Nanna LysemoseSilkeborg OK13:47+2:19
13424Bogren EricaIF Hagen14:25+2:57
14291Herman LaurineEspoirs FRSO14:36+3:08
15851Rasmussen RikkeOK SNAB14:47+3:19
16904Hechl AnnaOLC Schwaz14:58+3:30
171162Luka Tabita TinaSelijas mežs OSK15:13+3:45
18586Moosmann LisaLK KOMPASS INNSBRUCK IMST15:51+4:23
191084Gleirscher NadineOrientierungslaufclub Stubai16:29+5:01
20612Tilli PauliinaLynx17:03+5:35
21279Bergander WilmaEksjö SOK17:10+5:42
22598Ennemoser LisaLK KOMPASS INNSBRUCK IMST17:17+5:49
231211Unegg AnnaSPORTUNION Klagenfurt17:38+6:10
241164Pinne Laura NikolaSelijas mežs OSK19:27+7:59
251540Brugger SelinaNaturfreunde Kitzbühel25:44+14:16
261094Dauškane AleksaPlavinas26:36+15:08
 
1409Larsson IdaVästerås SOKmp
 
 
 
Women 18 (22)2,8 km 30 m17 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1304Sonesson AlvaFalköpings AIK OK12:090:00
2535Eger HeleneKongsberg O-lag13:07+0:58
31402Wiest Heidi ThereseVang Orienteringslag13:26+1:17
41179Poulsen Sara LysemoseSilkeborg OK13:40+1:31
5652Stamer SoliaMTK Bad Harzburg13:41+1:32
6227Drygalski LucieCercle d'Orientation du Hainau14:12+2:03
71138Hansen Thea CharlotteRøyken orienteringslag14:45+2:36
8765Jungåker RonjaOK Kåre14:49+2:40
9215Arno LucieCercle d'Orientation du Hainau14:55+2:46
101001Wirz HannahOLV Baselland14:57+2:48
11244Villar ZoéCLUB OR. STRASBOURG EUROPE15:06+2:57
12632Waaler Linn MeiMåren OK15:08+2:59
13654Buchholz PiaMTK Bad Harzburg15:13+3:04
14782Filipová TerezaOK Lokomotiva Pardubice15:16+3:07
15527Vanebo AndreaKongsberg O-lag15:56+3:47
16575Paulsen Emma EithunLillomarka OL16:07+3:58
17848Isaksen AmandaOK SNAB16:44+4:35
181174Krogsgaard Celine HingeSilkeborg OK17:12+5:03
19613Tilli HenriikkaLynx17:52+5:43
20543Wollo SarahKongsberg O-lag18:22+6:13
21821Spanner KatrineOK PAN Aarhus19:41+7:32
22523Eiken Andrea WillkommeKongsberg O-lag20:14+8:05
 
 
 
Women 20 (14)3,5 km 25 m16 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11027Borner SonjaOLV Zug15:050:00
21200Maag AstridSøllerød OK16:25+1:20
3546Økern Hågård MaikenKonnerud IL16:34+1:29
4526Eiken Anne WillkommenKongsberg O-lag17:21+2:16
5854Sølberg LineOK Tisaren17:42+2:37
6277Bergander GabriellaEksjö SOK17:58+2:53
71148Naesset Ingvild RamtvedtSarpsborg OL18:07+3:02
8147Nymark Tonje AasheimAskøy Orienteringslag18:17+3:12
9999Schweizer RominaOLV Baselland20:02+4:57
101160Ivbule IevaSelijas mežs OSK20:12+5:07
111237Anijärv MerilinSRD SK22:21+7:16
12819Spanner AnnaOK PAN Aarhus23:12+8:07
 
1146Malmei HannahSandnes IL - Rogalanddns
1147Malmei VildeSandnes IL - Rogalanddns
 
 
 
Women 21 Elite (26)3,5 km 30 m17 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11554Alexanderson ToveStora Tuna OK14:250:00
2909Nilsson Simkovics AnnaOLC Wienerwald14:58+0:33
3498Neumann KrystalJärla Orientering15:40+1:15
4442Tervo SusannaIFK Lidingö SOK15:41+1:16
5695Jansson Haverstad MarenNTNUI15:49+1:24
61233Polzer CarinaSPORTUNION Klagenfurt15:57+1:32
7438Bostrom MatleenaIFK Lidingö SOK16:04+1:39
8513Skoog SannaKils OK16:08+1:43
9476Bjorklund AmiliaSävedalens AIK16:15+1:50
10761Tepla KarolinaOK Kamenice16:35+2:10
11764Pukite IritaOK Kapa16:37+2:12
12576Hammarstrom KajsaLinköpings Orienteringsklubb16:40+2:15
13139Saarimaki HeiniAngelniemen Ankkuri16:55+2:30
14758Kulhava EliskaOK Kamenice16:57+2:32
15211Gil Brotons EstherCEColivenc17:00+2:35
16762Prochazkova MarieOK Kamenice17:10+2:45
17672Stevens Victorianebstone17:11+2:46
18436Nurmi KirsiIFK Göteborg17:19+2:54
19757Hlubuckova KristynaOK Kamenice17:29+3:04
20500Johansson FilippaJönköpings OK17:50+3:25
21860Slusarczyk KatarzynaOK! SPORT18:11+3:46
221555Bergander CeciliaEksjö SOK18:45+4:20
23997Schweizer SalomeOLV Baselland18:48+4:23
24643Huang YichingMoxina OK18:49+4:24
25161Robinson EleonoreASUB Orientation22:38+8:13
 
735Mjosund KatjaOC Hölmölädns
 
 
 
Women 21 Long (15)3,5 km 25 m16 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1471Ramtvedt Ane NaessetIL Tyrving16:560:00
2724Sandvold Christine TurterNydalens Skiklub17:02+0:06
3619Ojapalo AnnaLynx17:32+0:36
4694Maalen-Johansen IngvildNTNUI17:51+0:55
5861Wysocka MalwinaOK! SPORT17:52+0:56
6780Lindstam UlrikaOK Linné18:00+1:04
7562Itkonen MariaLapin Veikot18:06+1:10
8935Joggi MarianneOLG Kölliken18:17+1:21
9646Sie Wan-JyunMoxina OK19:22+2:26
101257Nurmi EllaSunO / Vaasan Suunnistajat19:35+2:39
11992Burkart KäthiOLT SLOCH20:36+3:40
12645Chuang PeichiMoxina OK22:36+5:40
131560Mesiarkinova KamilaMagnus Orienteering22:52+5:56
14886Hochstrasser LisaOL Regio Olten23:05+6:09
15237Bestel SandraClub orientation Loisirs Etrec23:13+6:17
 
 
 
Women 21 Short (39)2,6 km 30 m14 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1313Rosander CarinFinspångs SOK14:300:00
21021Müller CorneliaOLV Zug15:21+0:51
31088Pukite LauraOzons OK15:55+1:25
4354Lundgren CamillaGöteborg-Majorna OK15:56+1:26
5278Bergander SaraEksjö SOK16:00+1:30
5271Adolfsson AgnesEksjö SOK16:00+1:30
71035Schifferle LiviaOLV Zug16:07+1:37
8468Arntzen MariellIL Gneist16:17+1:47
9553Lax SaraKoovee16:19+1:49
10836Loechting CarolineOK Roslagen16:20+1:50
11837Brolin LindaOK Roslagen16:41+2:11
12352Vennerlund LindaGöteborg-Majorna OK16:48+2:18
131240Haugen Sigrid WanvikStjørdals-blink orientering16:56+2:26
141278Derksen AntjeSV Bad Düben17:13+2:43
151121Austad StineRaumar orientering17:23+2:53
161394Rickmeyer TinaUSV TU Dresden17:28+2:58
171026Müller GéraldineOLV Zug18:12+3:42
18384Crettels LeslieHermathenae Orientation SPA18:36+4:06
191127Engen LindaRaumar orientering18:52+4:22
201017Pauli MurielOLV Zug19:01+4:31
21832Kvarnlöf OliviaOK Roslagen19:17+4:47
221109Mulder StephanieRand Orienteering Club19:20+4:50
23929Hüsler NadiaOLG Galgenen19:29+4:59
24310Ruuhiala SanniFIN-Hiisirasti19:49+5:19
251429Pamlitschka ChristinaWAT20:19+5:49
261388Uhrová ZuzanaUniversitni Sportovni K. Praha20:31+6:01
27485Dahlberg MalinIndividuals/No club21:23+6:53
28202Ballaman AurélieCA Rosé21:41+7:11
291093Znotina OlitaPlavinas21:42+7:12
30644Sie Wan-RuMoxina OK22:31+8:01
311235Vakrõõm TaisSRD SK22:57+8:27
321279Bäßler AnneSV Bad Düben23:19+8:49
33206Marion AmandineCA Rosé24:44+10:14
341313Markova MarinaTitan V.Salda25:40+11:10
35605Kück KarinaLyngby OK28:01+13:31
 
599Neuwirth AnikaLK KOMPASS INNSBRUCK IMSTdns
137Hodel EstellaANCOdns
955Steinemann NicoleOLG Säuliamtdns
924Zwiker ChristineOLG Galgenendns
 
 
 
Women 35 (15)3,5 km 25 m16 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11110Botha MicheleRand Orienteering Club16:550:00
21371Diethelm GabrielaULU`S REISEWELT17:52+0:57
3333Persson HannaGöteborg-Majorna OK17:54+0:59
4687Ankjell TorunNordreisa IL18:23+1:28
5686Rico CristinaNonStop Aventura19:19+2:24
61377Wyss UrsulaULU`S REISEWELT21:52+4:57
7939Wittwer SilviaOLG Oberwil22:07+5:12
8803Westbom CarolineOK Österåker22:10+5:15
9768Adomaitiene IrinaOK Klajunas22:51+5:56
10769Zvinyte IngaOK Klajunas23:18+6:23
111225Dareb AndreaSPORTUNION Klagenfurt26:23+9:28
121154Golubova IlanaSelijas mežs OSK31:16+14:21
13246Perez Ramos MaicaCLUB RIOJANO DE ORIENTACION31:42+14:47
 
165Novoa SilviaBadalona Orientaciómp
667Hernández García RaquelNavaleno-Odns
 
 
 
Women 40 (28)3,4 km 25 m14 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1427Hördegårdh IdaIFK Göteborg15:440:00
2459Öhlund EvaIK Hakarpspojkarna15:56+0:12
3737Ikäheimonen TaruOC Hölmölä16:01+0:17
4841Thern KarinOK Skogshjortarna16:03+0:19
5572Madslien ValborgLillehammer orienteringsklubb16:39+0:55
6651Stamer EstherMTK Bad Harzburg17:25+1:41
71334Ritzenthaler KristinTSV Jetzendorf17:36+1:52
8330Clevnert Leire AnnicaGöteborg-Majorna OK17:43+1:59
9753Januškeviciene AstaOK Fortuna18:23+2:39
101349Gray MeredithUgly Gully Orienteers18:56+3:12
11674Harison KristinNelson Orienteering Club20:05+4:21
12995Bieri BettinaOLT SLOCH20:09+4:25
13729Sramkova IvaOB Rícany20:16+4:32
14808Rokkjær Henriette KlosteOK PAN Aarhus20:47+5:03
15617Viskari TanjaLynx20:48+5:04
16431Stjernlöf Marie-LouiseIFK Göteborg20:51+5:07
17341Rosén LottaGöteborg-Majorna OK21:02+5:18
18491Basol PinarIstanbul OR Spor Kululubu21:19+5:35
19208Campbell VictoriaCascade OC22:21+6:37
20429Johansson JennyIFK Göteborg22:38+6:54
211202Filipová IvanaSOOB Spartak Rychnov n Knežnou22:43+6:59
22786Pechova IvaOK Lokomotiva Plzen24:13+8:29
23216Timmermans JulieCercle d'Orientation du Hainau24:16+8:32
24787Šoupová JanaOK Lokomotiva Plzen24:25+8:41
25630Griffin ClareManchester and District O.C.24:56+9:12
261578Degee SabrinaHermathenae Orientation SPA25:33+9:49
27166Vidal PilarBadalona Orientació27:02+11:18
281080Fredh LindaOrienteringsklubben Moss34:35+18:51
 
 
 
Women 45 (57)3,2 km 35 m17 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1366Alvmyren IngelaHalmstad OK16:350:00
21173Krogsgaard Heidi HingeSilkeborg OK18:14+1:39
31058Miailhe PascaleOPA Avignon18:19+1:44
41005Von Gaza AnkeOLV Uslar18:25+1:50
51076Adenstedt IngridOrienteering Klosterneuburg18:59+2:24
6550Jensen Birgit ØkernKonnerud IL19:05+2:30
7934Schoch KatrinOLG Hondrich19:15+2:40
8205Godel AnneCA Rosé19:38+3:03
9818Skaug AnneOK PAN Aarhus19:47+3:12
10907Cejka KatiOLC SKOG FRIBOURG20:01+3:26
11683Eithun MaritNittedal Orientering20:07+3:32
12614Tilli VirpiLynx20:30+3:55
13242Villar IsabelleCLUB OR. STRASBOURG EUROPE20:48+4:13
14911Odermatt UrsulaOLG Basel Oberwil20:49+4:14
151003Drese EviOLV Uslar20:50+4:15
16321Osborn BeccyForth Valley Orienteers20:53+4:18
171241Wanvik MetteStjørdals-blink orientering20:57+4:22
18345Jodal MiaGöteborg-Majorna OK21:20+4:45
191282Vogl KarinSV Mietraching21:38+5:03
20155Aughuet LaurenceASUB Orientation22:07+5:32
21534Eger KristinKongsberg O-lag22:22+5:47
22725Størmer SiriNydalens Skiklub22:28+5:53
23528Eiken Barbara WillkommKongsberg O-lag22:37+6:02
24637Berrien IsabelleMarseille Course Orientation22:44+6:09
251310Kunitskaya NataliaTitan22:56+6:21
261137Skram ToneRøyken orienteringslag23:16+6:41
27112Östberg MonikaAlfta ÖSA OK23:40+7:05
281390Hempel ChristineUSV TU Dresden23:41+7:06
29609Lehto SallaLynx23:51+7:16
301187Heyser-Ebbecke SilkeSkizunft Wiesbaden e. V.24:31+7:56
31420Stomberg AnnaIF Hagen24:34+7:59
32396Roine VirpiHiidenkiertäjät24:36+8:01
33423Bogren MariaIF Hagen24:41+8:06
341180Poulsen Rikke LysemoseSilkeborg OK24:51+8:16
35305Sonesson HelenaFalköpings AIK OK24:52+8:17
361042De Grande AngeliqueOmega25:27+8:52
37236Bestel FlorenceClub orientation Loisirs Etrec25:49+9:14
38188Bastin FlorenceC.O.Liège25:59+9:24
39357Dherve GwenaelleGuyancourt Orientation 7826:10+9:35
40951Sieber MeieliOLG Pfäffikon27:11+10:36
41650Buchholz TanjaMTK Bad Harzburg27:17+10:42
411406Larsson CatarinaVästerås SOK27:17+10:42
431236Shved EllaSRD SK27:23+10:48
44152Revencu NicoleASUB Orientation27:25+10:50
451209Unegg ChristineSPORTUNION Klagenfurt27:58+11:23
461117Austad Anne-GreteRaumar orientering27:59+11:24
471408Alvegran CamillaVästerås SOK28:25+11:50
48110Bånga HelenaAlfta ÖSA OK28:32+11:57
49482Von Kronhelm KarinOk Måsen29:22+12:47
50160Vandorpe ValerieASUB Orientation29:27+12:52
511245Kraft Ingeborg GurineStjørdals-blink orientering31:14+14:39
52663Wagner BirgitNaturfreunde Linz32:02+15:27
53732Egarter MichaelaOC Fürstenfeld32:03+15:28
541020Hurschler SilviaOLV Zug32:42+16:07
 
328Herreros Valiente AnaGODIH ALBACETEmp
1297Groeneveld MiettaThe Hague Orienteering Runnersdns
462Grahn AnnaIK Uvendns
 
 
 
Women 50 (65)2,8 km 30 m16 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1180Svensson CarinaBredaryds SOK13:470:00
21375Humbel RuthULU`S REISEWELT14:08+0:21
3501Johansson AnnaJönköpings OK14:30+0:43
41263Koskivaara EijaSuunnistusmatkat14:49+1:02
51036Borner KathrinOLV Zug15:09+1:22
61300Wenk SusanneThurgorienta15:29+1:42
71201Maag IbenSøllerød OK15:32+1:45
81087Bruvere IvetaOzons OK15:36+1:49
9517Krogh Marianne LyngeKolding Orienterings Klub15:38+1:51
101261Lassila PaiviSuunnistusmatkat16:16+2:29
111145Haavardsholm MaritSandnes IL - Rogaland16:34+2:47
12504Pettersson EvaKarlskrona SOK16:39+2:52
13250Makovicka Véroniqueco colmar16:56+3:09
14171Gaski MargreteBardu IL17:00+3:13
15525Hetlevik ElisabethKongsberg O-lag17:16+3:29
16125Bodin AnneAlmby IK17:19+3:32
171325Edgren GunillaTrollhättans SOK17:22+3:35
18195Renard FrançoiseC.O.Liège17:27+3:40
181106Carlberg MarianneRånäs OK17:27+3:40
20146Aasheim ToveAskøy Orienteringslag17:39+3:52
211199Møller KirstenSøllerød OK17:40+3:53
221275Myllys LeenaSuunnistusmatkat17:44+3:57
231324Schmidt NinaTrollhättans SOK17:58+4:11
24472Fuller SalmeIllawarra Kareelah18:04+4:17
25894Staff VanjaOL Toten-Troll18:14+4:27
26253Wack Isabelleco colmar18:19+4:32
27555Jungåker LottaKorsnäs IF OK18:23+4:36
28835Kvarnlöf MariaOK Roslagen18:52+5:05
291322De Meyer BettyTROL Belgium19:04+5:17
30853Rasmussen LoneOK SNAB19:06+5:19
311113Partanen TuulaRasti-Hyry19:15+5:28
32455Hertin AnnaIK Hakarpspojkarna19:24+5:37
33224Nys GenevièveCercle d'Orientation du Hainau19:29+5:42
34510Vercaeren HildeKempische Orientatielopers19:36+5:49
351011Moeri PatriciaOLV Zug19:38+5:51
36972Van De Riet DunjaOLifant19:42+5:55
37299Pyymäki PirjoEspoon Suunta19:44+5:57
38918Büttiker IreneOLG Chur19:46+5:59
39225Delitte BénédicteCercle d'Orientation du Hainau19:53+6:06
401287Ansorge SilkeSV Robotron Dresden20:21+6:34
41273Bergander CarinaEksjö SOK20:28+6:41
42634Andersson HelenaMarkbygdens OK20:31+6:44
431136Syversen IdaRøyken orienteringslag20:35+6:48
44371Järvinen TuijaHämeenlinnan Tarmo20:38+6:51
451304Schaltegger MargritThurgorienta20:40+6:53
46319Goddard DawnForth Valley Orienteers20:41+6:54
47114Östberg MaritaAlfta ÖSA OK20:54+7:07
48126Livdane DainaAlnis21:24+7:37
491328Sundelin GiselaTry IL21:31+7:44
50824Sørensen AnniOK PAN Aarhus21:41+7:54
511194Šimková HanaSOB Olomouc22:13+8:26
521358Wetzstein ClaudiaULU`S REISEWELT22:24+8:37
53744Göbel HeikeOC München22:46+8:59
54418Holmberg EwaIF Hagen22:55+9:08
55285Olsson KerstinEslövs friluftsklubb23:04+9:17
56149Servais CorinneASUB Bruxelles23:33+9:46
57255Ravenel Véroniqueco colmar24:06+10:19
58998Schweizer BarbaraOLV Baselland25:40+11:53
59443Perneby ChristinaIFK Lidingö SOK26:46+12:59
 
342Hogedal AnnikaGöteborg-Majorna OKmp
793Knudsen SusanneOK MELFARdns
770Jansson Järpling AnnOK Klemmingendns
897Jungo Marie-Anneol.biel.seelanddns
1247Alexandersson IngridStora Tuna OKdns
900Hufnagel IngridOLA TSV Deggendorfdns
 
 
 
Women 55 (48)2,6 km 30 m14 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11389Lange VeronikaUSC Magdeburg16:350:00
2922Kohler KäthiOLG Dachsen16:49+0:14
3606Kottonen AnnariittaLynx16:54+0:19
4898Egger Keller Barbaraol.biel.seeland17:00+0:25
5399Sani TuulaHollolan Urheilijat -4617:36+1:01
6986Husner LilyOLK WIGGERTAL17:59+1:24
71149Ramtvedt Anne ElisabethSarpsborg OL18:15+1:40
8889Ravnan IngridOL Toten-Troll18:16+1:41
9993Wyss AndreaOLT SLOCH18:30+1:55
101385Daniel EditULU`S REISEWELT18:34+1:59
11883Kogler MartinaOL Kufstein19:12+2:37
12235Garriga Sala AnnaClub Orientació Berguedà19:44+3:09
13280Henriksson MonicaEksjö SOK20:03+3:28
14158Duyck AnASUB Orientation20:30+3:55
15314Halvarsson MariaFjärås AIK20:50+4:15
161348Bayburina DilyaUfa-united20:58+4:23
171125Engen IdaRaumar orientering21:20+4:45
18919Corrodi HeidyOLG Dachsen21:24+4:49
191423Olivestam AgnetaVimmerby Orienteringsklubb21:25+4:50
201002Schultze AndreaOLV Landshut21:32+4:57
211112Jurvakainen TuijaRasti-Hyry21:40+5:05
22337Edvardsen AnnieGöteborg-Majorna OK21:51+5:16
231255Nurmi MarittaSunO / Vaasan Suunnistajat21:54+5:19
24814Kejser MariannOK PAN Aarhus22:20+5:45
251034Hösli AndreaOLV Zug22:31+5:56
261139Syversen EvaRøyken orienteringslag22:32+5:57
27376Yli-Eerola IrjaHämeenlinnan Tarmo22:40+6:05
281336Sulavuori EijaTurun Metsänkävijät22:53+6:18
29558Friestad Liv Bente HKristiansand OK23:00+6:25
301260Hirvonen EevaSuunnistusmatkat23:19+6:44
311251Kalliany SusanneSU Schöckl Orienteering23:28+6:53
32866Balcarova EvaOK99 Hradec Králové23:34+6:59
33159Govaerts BernadetteASUB Orientation23:41+7:06
341428Pamlitschka HertaWAT23:53+7:18
35300Elfving MepaEspoon Suunta23:56+7:21
361157Lukševica DaceSelijas mežs OSK24:06+7:31
37176Andersson MariaBredaryds SOK24:07+7:32
38309Aarikka-Ruuhiala PäiviFIN-Hiisirasti25:22+8:47
39234Parera Suriñach NievesClub Orientació Berguedà26:08+9:33
40789Hammarström PirkkoOk Måsen26:51+10:16
41350Gedin GunillaGöteborg-Majorna OK27:40+11:05
42134Choprix NoëlleAltair CO28:11+11:36
43372Lehto-Linna ArjaHämeenlinnan Tarmo28:28+11:53
441183Fekiacová MáriaŠK VAZKA Bratislava30:50+14:15
45343Westberg Eva-LottaGöteborg-Majorna OK31:33+14:58
461186Zvaigzne MuditeSKIO Latvia32:37+16:02
471592Ulfstedt IngridJärfälla OK34:12+17:37
 
977Lüscher SusanneStora Tuna OKmp
 
 
 
Women 60 (29)2,1 km 15 m12 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11192Leakey DianeSLOW Luxembourg13:480:00
2213Prudhoe JuliaCentral Coast Orienteers14:20+0:32
3959Marti RitaOLG Skandia14:26+0:38
41268Lonka HennariikkaSuunnistusmatkat14:30+0:42
51135Svanberg BjørgRøyken orienteringslag14:41+0:53
6670Stevens Suenebstone14:44+0:56
7915Hofer MargrithOLG Breitsee14:51+1:03
8567Haverstad HelgaLierbygda o-lag15:01+1:13
9953Plüss BrigittaOLG Rymenzburg15:25+1:37
101072Arnaudo OrnellaOricuneo15:38+1:50
111191Roach MaggieSLOW Luxembourg16:28+2:40
12864Behounova JirinaOK99 Hradec Králové17:36+3:48
131433Freemantle MargiYarra Valley Orienteering Club17:45+3:57
14281Henriksson GunEksjö SOK18:05+4:17
151362Greminger HelenULU`S REISEWELT18:07+4:19
161159Stagite DaceSelijas mežs OSK18:25+4:37
161063Hoffer SandraOR Pergine18:25+4:37
181100Ojapalo AnneliRajamäen Rykmentti O18:33+4:45
191598Braveri SilviaPO. Bissuola18:41+4:53
20140Saarimäki HelenaAngelniemen Ankkuri18:47+4:59
211143Rennu HelleSaku OK20:52+7:04
221317Colombi AnnaTout Azimut Fameck21:23+7:35
231150Bode VeronikaSC Melle 0322:26+8:38
241301Vreni GublerThurgorienta25:58+12:10
25636Barnier MireilleMarseille Course Orientation28:20+14:32
 
1078Knapp ElisabethOrienteering Klosterneuburgmp
1172Zolberga DainaSelijas mežs OSKmp
144Christoffersen MayAsker Skiklubbdns
175Holmgren AgnetaBergnäsets AIKdns
 
 
 
Women 65 (25)2,1 km 20 m13 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11359Luder MariaULU`S REISEWELT13:380:00
2557Roeling MonicaKOVZ14:22+0:44
3967Nussbaum MariettaOLG Suhr14:57+1:19
41293Gipsle InaraThames Valley OC14:58+1:20
5380Turku KaijaHelsingin Suunnistajat/Ogeli15:03+1:25
61089Rusanova ElenaPARUS15:32+1:54
71384Fritschy FranziskaULU`S REISEWELT15:58+2:20
8692Vliegen ElisabethNSV AMEL15:59+2:21
9950Rahm BeaOLG Pfäffikon16:02+2:24
10325Eggli MargritFuersten OK Ettingen16:46+3:08
11874Meier MonikaOL Amriswil17:05+3:27
12678Karpinski JudithNew England OC18:07+4:29
13198Séba-Poncelet AgnèsC.O.Liège18:25+4:47
141363Zingg RosmarieULU`S REISEWELT18:39+5:01
15495Lundmark AnneJärfälla OK18:55+5:17
16941Schlup DorisOLG Oberwil19:13+5:35
171290Nurminen EijaTampereen Pyrinto19:33+5:55
18827Kanste HelenaOK Raseborg19:38+6:00
19944Krummenacher MonikaOLG Oberwil20:04+6:26
20581Eder HelgaLK KOMPASS INNSBRUCK IMST20:48+7:10
211419Lecoyer AnnickVERVINS ORIENTATION22:13+8:35
221327Wallin BirgittaTrosabygdens OK27:05+13:27
 
720Karlsson Marie-LouiceNybro OKmp
1208Hofer ElsbethSPOBOdns
882Leumann HertaOL Amriswildns
 
 
 
Women 70 (13)1,8 km 15 m13 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11340Birgitt MichelTV Jahn Wolfsburg14:450:00
2932Mulder LizOLG Goldau15:44+0:59
31060Chiettini Maria CristinaOR Mezzocorona16:04+1:19
41014Moosberger GerdaOLV Zug16:16+1:31
5231Blasco NicoleCLUB ATHLETIQUE DE CONDAT18:26+3:41
6988Bieri RuthOLT SLOCH18:31+3:46
7666Elfi WagnerNaturfreunde Linz19:24+4:39
8382Rennotte ManonHermathenae Orientation SPA20:27+5:42
91380Haldemann MargritULU`S REISEWELT20:37+5:52
101399Kotlova LudmylaValeri Team21:35+6:50
 
1369Brand EdithULU`S REISEWELTmp
163Deffense MoniqueASUB Orientationdns
1379Braun CristineULU`S REISEWELTdns
 
 
 
Women 75 (6)1,8 km 15 m13 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1961Huggler EricaOLG Stäfa15:090:00
2405Roder UlrikeHSV Ried im Innkreis15:15+0:06
3506Lemnitzer ErikaKaulsdorfer OLV Berlin15:31+0:22
41019Grüniger HildaOLV Zug21:06+5:57
51372Gübeli VroniULU`S REISEWELT21:43+6:34
61266Mylly AiraSuunnistusmatkat37:52+22:43
 
 
 
Open Short (60)2,6 km 20 m15 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11625Müller ChristophOLG Rymenzburg12:220:00
2779Saeger SamanthaOK Linné14:20+1:58
3447Nilsson MartinIFK Mora OK14:45+2:23
41039Hillen TimOmega14:58+2:36
5521Pussak MarenKölner OL-Team15:20+2:58
6276Lundblad JoelEksjö SOK15:21+2:59
71041Kesselaers AnOmega15:32+3:10
8653Buchholz SvenMTK Bad Harzburg16:36+4:14
81246Magnusson FilipStora Tuna OK16:36+4:14
10791Hedström MarieOk Måsen16:37+4:15
11516Gulheim Bjørn SverreKolbotn & Skimt OL16:42+4:20
12122Bodin LinnéaAlmby IK17:50+5:28
13987Husner AntonOLK WIGGERTAL18:02+5:40
14445Albinsson EmmaIFK Mora OK18:14+5:52
15192Frère IsabelleC.O.Liège18:26+6:04
161633Frederiksen Helle M.Ballerup OK18:32+6:10
17475Hakulinen PaulaIndividuals/No club19:06+6:44
18564Sølberg Ole GunnarLeik IL19:10+6:48
19565Sølberg Kristin LøhreLeik IL19:21+6:59
20508Boeck UteKaulsdorfer OLV Berlin19:55+7:33
21120Lund Frode HalvorÅlgård Orientering20:01+7:39
221414Hakulinen TuijaVehkalahden Veikot20:09+7:47
231631Schorlemmer TorbenBallerup OK20:12+7:50
24930Ilg KurtOLG Galgenen20:28+8:06
25448Albinsson AnnaIFK Mora OK21:15+8:53
26968Büchli KurtOLG Suhr21:17+8:55
271617Thurner ElisaIndividuals/No club21:29+9:07
28197Séba VirginieC.O.Liège22:29+10:07
29940Krummenacher KurtOLG Oberwil22:42+10:20
30115Sandberg Bengt-OlofAlfta ÖSA OK22:43+10:21
31807Nilsson LenaOK Österåker23:13+10:51
32742Vogl FranziskaOC München23:56+11:34
331055Cox ClaraOmega24:28+12:06
34168Helweg JanniBallerup OK24:34+12:12
351624Cooper JennyBush n Beach24:51+12:29
361046Kesselaers PaulOmega25:26+13:04
371048Feys LieveOmega26:26+14:04
381354Ballif ChantalULU`S REISEWELT26:58+14:36
391628Cooper DonBush n Beach28:34+16:12
401621Bergander SusanneEksjö SOK28:47+16:25
411338Cionoiu MichaelaTV Coburg-Neuses30:21+17:59
42411Kellner ClaudiaHSV Wiener Neustadt31:54+19:32
431366Friedrich Marie JeanneULU`S REISEWELT32:01+19:39
44507Boeck ThomasKaulsdorfer OLV Berlin36:22+24:00
45745Schröder BerndOC München36:24+24:02
461431Cox AngelaWaterford Orienteers37:37+25:15
471430Stangl ErnstWAT37:47+25:25
48945Schlup FranzOLG Oberwil37:59+25:37
49542Loeken Mona DalegardKongsberg O-lag38:39+26:17
50415Carlsson-Tell LenaIF Hagen40:52+28:30
51869Bach HelleOK-djurs49:39+37:17
 
1344Wassenius MarianneUddevalla Orienteringsklubbmp
1318Discher IsabelleTout Azimut Fameckmp
132Frost TonjeAlta Orienteringslagmp
1636Clement MaryseIndividuals/No clubmp
938Stucki ElisabethOLG Oberwildns
624Mingaleev RuslanMagnitdns
1071Cimnaghi ElisabettaOricuneodns
530Langeggen IreneKongsberg O-lagdns
249Baguerey Catherineco colmardns
 
 
 
Open Long (9)3,2 km 35 m17 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
1563Rissanen JaakkoLapin Veikot16:100:00
21654Petterson ElinIFK Göteborg17:16+1:06
3983Pel CelineOLK WIGGERTAL18:28+2:18
4515Bjørkelo KnutKolbotn & Skimt OL19:28+3:18
51286Heidrich ElisabethSV Robotron Dresden19:46+3:36
6148Nilsen AnneÅs-NMBU Orientering21:55+5:45
7407Wolf MarkusHSV Ried im Innkreis29:23+13:13
8108Östberg MärithAlfta ÖSA OK64:00+47:50
 
464Grahn JohanIK Uvendns
 
 
 
Beginners (39)1,3 km 15 m11 C
PlStnoNameClubTimeDiff.
11029Luther EliasOLV Zug8:120:00
21669Samek DavidUniversitni Sportovni K. Praha9:46+1:34
3815Rokkjær Emil KlostergaarOK PAN Aarhus11:37+3:25
4200Piron CéliaC.O.Liège11:42+3:30
5404Haider AnnaHSV Ried im Innkreis11:56+3:44
6741Mjosund RasmusOC Hölmölä12:00+3:48
71672Hördegardn EliseIFK Göteborg12:12+4:00
8493Basol KuzeyIstanbul OR Spor Kululubu12:13+4:01
9494Basol DenizIstanbul OR Spor Kululubu12:15+4:03
101667Stjernlöf ArturIFK Göteborg12:44+4:32
111007Von Gaza EmilOLV Uslar12:45+4:33
12812Rokkjær Mattias KlostergOK PAN Aarhus13:43+5:31
13981Lenherr ThereseOLK Rafzerfeld14:35+6:23
141675Chun Yao LuIndividuals/No club14:44+6:32
15547Hågård Julie ØkernKonnerud IL15:08+6:56
161674Krvarnlöf PatrikOK Roslagen15:11+6:59
171221Memmer LilianSPORTUNION Klagenfurt15:23+7:11
171228Memmer Anna LeaSPORTUNION Klagenfurt15:23+7:11
191670Löchting ElisabethOK Roslagen16:39+8:27
201668Stjernlöf EdvinIFK Göteborg17:07+8:55
211664Gille LenaOK Roslagen17:12+9:00
221059Vialard LounaOPA Avignon17:34+9:22
231222Unegg CorneliaSPORTUNION Klagenfurt17:37+9:25
241212Memmer KonstantinSPORTUNION Klagenfurt18:24+10:12
251262Vainio RiittaSuunnistusmatkat18:33+10:21
26196Séba MauriceC.O.Liège19:20+11:08
27641White JaneMole Valley OC21:10+12:58
281220Mack ValentinaSPORTUNION Klagenfurt22:47+14:35
29734Ikäheimonen SagaOC Hölmölä26:07+17:55
301673Campbell PeterCascade OC27:46+19:34
31119Lund Therese AlisaÅlgård Orientering35:12+27:00
321661Vongaza RobinOLG Usla47:14+39:02
331118Bjørnstad TinaRaumar orientering62:26+54:14
 
1227Lachin MarilenaSPORTUNION Klagenfurtmp
736Ikäheimonen FrejaOC Hölmölämp
549Hågård Hans Mathias ØkeKonnerud ILmp
719Karlsson KennethNybro OKdnf
809Jensen Andrea Kejser DaOK PAN Aarhusdns
118Lund Veronica SunisaÅlgård Orienteringdns